DUYURU & HABER DETAYI

Tuzla satılık daireler.

Tuzla’da Marina Sonrasında Konutlardaki Değer Kazanımları

Tuzlada marinanın yapılmasında birçok mahalle Tepeören, Cami gibi mahallelerin değer kazanımının ardından kazanım sağlanamayan mahalle olarak Evliya Çelebi mahallesi belirlendi. Gayrimenkul araştırması sonucunda belirtilenlere göre Tuzla ilçesindeki Evliya Çelebi mahallesinin konutlarından elde edilen karın istenilen oranda olmadığı söyleniyor.Metrekare başına 7 TL ile 18 TL arasında olarak yeterli kazanç getirmediği saptandı. Ancak Mimar Sinan ve Şifa mahallerinde marinaya olan uzak konumlarına rağmen D-100 kara yoluna olan yakınlıkları sebebiyle bu bölgelerdeki konutların değerleri oldukça arttı. Yapılan araştırmaların sonucunda hazır olan konutların metrekaresinin birim olarak 1000 TL/m² ile 3500 TL/m², kira olarak ise saptanan gelir aralığı 4 TL/ m² ile 15 TL/m² aralığında gidip geldiği söylenmiştir. Ayrıca yapılan yeni konut projelerinden Tuzla satılık daireler bu değerleri gittikçe arttırmaya devam edeceği söyleniyor.

Marinaya uzak olan bölgelerin dahi değerlenmesi sonucunda Aydıntepe ve İçmeler bölgeleri de değer bakımından artış göstermiştir. Gayrimenkul araştırmalarında satıştaki konut fiyatlarına bakıldığında birim metrekare fiyatlarının satış aralıklarının 1100 TL/ m² ile 4300 TL/ m², kiralık olan konutların fiyat artış oranı ise birim metrekare fiyatının aralığının 4 TL/ m² ile 15 TL/ m² aralıklarında gidip geldiği belirtilmiştir.Bu artışlarında devam edecekleri kesinleşmiştir. Tuzla'nın sevilmesi ve birçok sosyal tesis projelerinin de hayata geçiriliyor olmasıyla yaşam daha çok kaliteleşiyor ve nüfus artışı meydana geliyor. Bu sayede gayrimenkul ile ilgilenenlerin konutlardan kazanımı da oldukça artışa geçiyor. Ve hala birçok projenin hazırlanıyor oluşu ve gelecek dönemlerde hayata geçirilecek olması insanları daha çok heyecanlandırıyor ve şimdiden insanların Tuzla yaşamı planları başlıyor.

Satışların Düştüğü Orhanlı ve Orta

Marinaya uzak düşmesine rağmen değerlenenler arasına giren mahallelere oranla Orhanlı ve Orta'nın gelirinin düşük olduğu saptanmıştır. Marina yapımının ardından konutların kiralık ve satılık olarak değer artışları sonucunda Tuzla’da genel anlamda bir değer kazanımı oldu ve yatırımcılar akın etti. Ancak bu bölgelerdeki konutlarda işçilik ve yapım bakımından problemlerin artması sebebiyle ve ek olarak marinaya olan uzaklığı da eklendiğinde bölgenin değeri artmıyor ve yatırımcılar tarafından tercih edilmiyor. İnsanlar bu konutlardan memnun olmadıkları için ya kiralamıyorlar ya da satın almıyorlar bu sebepten yatırımcılarda bu kazanım sağlanmayan bölgelerden konut satın almayı düşünmüyorlar Tuzla’da. Yapılan araştırma sonucunda belirlenen oranlar bu konuyu gayet iyi gözler önüne seriyor. Araştırmaya neticesinde konutların birim metrekare değerlerinin aralığı 1200 TL/ m² ile 4500 TL/m² aralığında seyir ediliyor. Kira olan konutların ise gelir aralığı 4 TL ile 17 TL/m² aralığında gidip geldiği saptanıyor. Ve bunları takip eden gayrimenkul ilgilileri kesinlikle yatırıma yanaşmıyor ve bu bölgeler diğer bölgelere oranla değersizleşiyor. Diğer mahalleler yükseliş gösterirken yatırımcılara kazanç sağlarken bu mahalleler kar sağlamıyor.

http://www.tuzlaemlakci.com