• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Emlak vergisi Tuzla

  Emlak Vergisi Tuzla 2020

  Emlak vergisi Tuzla

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Emlak vergisi Tuzla

  Emlak Vergisi Tuzla ;Uygulamaya girdiği tarih 1986 olan emlak vergisi, taşınmaz mallardan senelik olarak alınmakta olan bir vergi çeşididir. Emlak vergisi içerisinde bina ve araziler de bulunuyor.

  Yani yalnızca bina sahipleri değil arsa ve arazi sahipleri de bu vergi kapsamında yıllık ödeme yapmak durumunda kalıyor. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince yürürlüğe konulan bu vergi türünün detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

  Kimler Emlak Vergisi Tuzla ‘da Ödemek Zorundadır?

  Emlak vergisi Tuzla , taşınmaz herhangi bir mala sahip olan kişi ya da kişiler tarafından ödenmek durumundadır. Bu kapsamda tapu sahibi olan vatandaşlarımızın emlak vergisine tabii tutulması gerekmektedir. Tapusu bulunmayan gayrimenkul malların noterden alınan imzalı senetler kapsamında da vergi sürecine dahil olması mümkündür.

  Bunların yanı sıra miras yolu ile elde edilen taşınmaz mallar için de mirasçının vefatından sonra vergi yükümlülüğü başlatılır. Miras bırakılan taşınmazın birden fazla şahsa verilmesi halinde emlak vergisi tüm miras hissedarları tarafından eşit bölüşülerek ödenmektedir.

  Bina ,Arazi ve Emlak Vergisi Nedir ve Kimler Ödemelidir?

  Emlak vergisi Tuzla kapsamında bina ve araziler için alınan vergiler aynı kabul edilmektedir. Bu konudaki asıl soru bina ve arazi vergilerinin kimler tarafından ödenmek durumunda olduğudur.

  Bina vergisi, bina maliki, hissedarları ya da binanın intifa hakkı sahipleri tarafından ödenmektedir. Bina sahiplerinin bina üzerindeki hisseleri farklı paylar ile ölçüldüyse pay oranına göre verginin bölüşülerek ödenmesi gerekmektedir.

  Arazi vergisi için de benzer bir yol izlenmelidir. Arazinin sahibi olan kişi ya da kişiler arazi vergisini yıllık olarak ödemekle yükümlüdürler. Bunun yanında arazinin birden fazla kişiye pay edilmesi halinde pay hesabı yapılarak vergi oranı kişiler arasında bölüştürülmektedir.

  Tuzla ‘da Kimler Emlak Vergisinden Muaftır?

  2006 yılında ilk kez getirilen bir uygulama neticesinde emlak vergisinden muaf tutulan kişilerin aşağıda belirtilen özellikleri taşıması gerekmektedir:

  • Brüt meskeni 200 metrekareyi geçmeyen ve herhangi bir başka geliri bulunmayan kişilerden emlak vergisi talep edilmemektedir. Bu kişilerin herhangi bir gelirleri olmadığını belgelemeleri gerekir.
  • Brüt meskeni 200 metrekare olan dul, gazi, emekli ve şehit yakınlarının da emlak vergisi muafiyetinden faydalanmaları mümkündür.

  Brüt 200 metrekare tek bir meskene sahip olan kişiler yukarıdaki koşullar çerçevesinde muafiyet durumlarından faydalanabilirler.

  Tuzla Emlak Vergisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

  Emlak vergisi başvurusunda bulunmak isteyen mal sahipleri, taşınmazın bulunduğu belediye kapsamında başvurularını gerçekleştirebilirler. Belediye tarafından verilen formun doldurulması haricinde başvuruda bulunanlardan talep edilen bazı belgeler de vardır:

  • Taşınmaza ait tapunun fotokopisi
  • Vergi numarası
  • Tapu sahibinin kimlik fotokopisi
  • Bina sahiplerinden talep edilen bina kullanma izninin fotokopisi
  • Başvuruda bulunan kişinin ikamet ve varsa iş yeri adresi
  • Taşınmazın bulunduğu açık adres bilgileri
  Tuzla Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

  Emlak vergisi hesaplamaları taşınmazın bulunduğu şehre göre farklılık gösterebiliyor. Bunun yanı sıra arsa, arazi ve bina tiplerine göre farklı oranlarda vergi hesaplaması da yapılabiliyor. Bulunulan vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler kapsamında ödenmesi gereken emlak vergisi oranı çıkartılıyor.

  Büyükşehir belediyeleri kapsamında bulunan taşınmazlar için ödenmesi gereken vergi oranı binde 4 olarak hesaplanmaktadır. Normal şehirlerin belediyelerinde kayıtlı olan taşınmazlar için ise bu oran binde 2 olarak hesaba alınmaktadır.

  Tuzla Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

  Emlak vergisinin bir yıl içerisinde toplamda iki taksitle ödenmesi mümkündür. Bunun yanında tüm taksitler tek seferde de ödenebilir. Taksitle yapılan ödemelerde yıl içerisinde 6 ayda bir ödeme yapılması gerekmektedir. Verginin dönem içerisinde ödenmemesi durumunda yüzde 40 gibi bir oranda faiz zammı uygulanır.

  Tek seferlik ödemeler de 6 ay ara ile belirlenen iki dönemden birinde ödenebilir. Tek seferlik ödemelerin de kaçırılması halinde aynı oranda faiz zammı uygulanmaktadır. Tuzla satılık daire ilanlarımız için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  Tuzla Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

  Emlak vergisi ödemeleri için birden fazla ödeme yolu bulunuyor. Bunlardan ilki taşınmaz malın bağlı bulunduğu belediye vasıtası ile ödeme yapılması durumudur. Belediyelerin ödeme noktalarına başvuruda bulunarak emlak verginizi ödeyebilirsiniz.

  Bunun yanında belediyelerin emlak vergisi için açılan banka hesaplarına da ödemenizi yapabilirsiniz. Belediye hesabına EFT ya da havale yolu ile ödeme yapmanız da mümkündür.

  Emlak vergisi Tuzla 2020

  Tuzlada Emlak vergisi ödemelerinizi e – devlet kapısı sistemi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için e – devlet kapısı şifresine sahip olmalı ve sistem üzerinde bulunan Vergi Dairesi hizmetlerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Tuzla belediyesi vergi borcu ödemesi için web sitesini ziyaret ederek yapabilirsiniz.

  Tüm bunların yanı sıra PTT şubelerinden de vergi ödemenizi yapabilirsiniz. Size en yakın PTT şubesinden vergi mükellef numaranızı belirterek emlak vergisi için gerekli ödemeyi yapmanız mümkündür.

  Tuzlada kiralık daireler ve Tuzlada Satılık daireler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.” Emlak Vergisi Tuzla ” Bu yazının tüm hakları Concept Gayrimenkul Danışmanlık ‘a aittir.İzinsiz hiçbir şekilde kullanılamaz , yayınlanamaz…

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ