• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  istanbul Tuzla nasıl bir yer

  istanbul Tuzla nasıl bir yer

  istanbul Tuzla nasıl bir yer

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  istanbul Tuzla nasıl Bir yer

  istanbul Tuzla nasıl bir yer ; istanbul ’un en güzide ilçelerinden birisi olan Tuzla , her geçen gün gelişmekte ve kendini bir adım daha ileriye götürmektedir. Özellikle organize sanayi bölgesi olması ile bilinen Tuzla, denize sıfır konumuyla bugün hem turizm hem deniz işletmeciliği hem de balıkçılık gibi birbirinden farklı pek çok alanda birçok kişiye istihdam sağlamaya devam etmektedir.

  Bu bağlamda daha önceden Tuzla’ya gitmemiş olan ve ”Tuzla nasıl bir yer ” diye merak edenlere İstanbul’un en güneyinde kalan ilçesi Tuzla ile ilgili daha ayrıntılı bilgilendirme yapılabilir.

  istanbul Tuzla nasıl Bir yer ?Tuzla Hakkında Genel Bilgiler

  Tuzla istanbul ‘un hangi yakasında sorusuna yanıt olarak ilk sırada bu ilçenin Pendik’in güneyinde ve Kocaeli’nin Çayırova ilçesinin de batısında kaldığı söylenebilir. Tuzla’nın güney tarafında Marmara Denizi bulunmaktadır.

  Tuzla denize yaklaşık olarak 13 kilometrelik devasa bir kıyı şeridi üzerinden bağlanmaktadır. İlçe merkezinin deniz seviyesine olan yüksekliği ise ortalama 25 ila 30 metre arasında değişkenlik göstermektedir.

  istanbul Tuzla nasıl bir yerleşim alanına sahip ? Tuzla ‘ya yakın ilçeler

  Tuzla Burnu, Tuzla’nın güneyinde kalan en belirgin coğrafik oluşum şeklinde nitelendirilebilmektedir. İlçenin Orhanlı ve Akfırat adlı beldelerinin ortalama yüksekliklerinin ise 250 300 metre arasında değiştiği söylenebilmektedir. Tuzla’nın en yüksek yerinin de 300 metre ile Akfırat olduğu dile getirilebilir.

  Tuzla nasıl bir yerleşim alanına sahip diye merak edenlere Tuzla’daki önemli yerlerden de söz edilebilir. Bu bağlamda Tuzla’daki önemli yerlere İstanbul Park Formula 1 Pisti, Sabancı Üniversitesi, İTÜ Denizcilik Fakültesi, Piri Reis Üniversitesi, Koç Okulları, Okan Üniversitesi, Askeri Yedek subay Okulu, Okan Üniversitesi ve Deniz Harp Okulu örnekleri verilebilir.

  Tuzla Tarihi

  Tuzla ‘da nerede oturulur sorusunu yanıtlamaya devam ederken Tuzla’nın tarihinden de söz edilebilir. Buna göre Tuzla’nın 1400 yılında Yıldırım Bayezid aracılığı ile Osmanlı topraklarına katıldığı söylenebilir.

  Tarihi kayıtlara göre Tuzla’da yaşamını sürdüren Rumlar, mübadeleye tabi tutularak Lozan Barış Anlaşması ile Kavala, Selanik ve Drama’dan Tuzla’ya gelen Türkmenler ile yerlerini değiştirilmişlerdir. Tuzla satılık daire ilanlarımıza web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  Tuzla ‘nın en güzel yeri

  1980’li yılların sonlarına doğru çiftçilik ve balıkçılığın bir arada yapıldığı sevimli bir kasaba olan Tuzla zaman içerisinde ise kaliteli bir sanayi merkezi haline gelmiştir. Sanayileşmenin her geçen gün artması ile birlikte de Tuzla artık bir balıkçılık ve çiftçilik kasabası olmaktan çıkarak İstanbul ili için değerli bir organize sanayi bölgesine çevrilmiştir.

  Günümüzde Tuzla organize sanayi bölgesinin dışında bünyesinde barındırdığı denizcilik okulları ve büyük tersaneler ile de adından her daim söz ettirmeyi sürdürmektedir.

  Tuzla İklimi

  Tuzla Orhanlı nasıl bir yer sorusuna yanıt olarak Tuzla tarihinden bahsedildikten sonra Tuzla’nın ikliminden de söz edilebilir. Bu bağlamda Tuzla’da ağırlıklı olarak Marmara ikliminin etkilerinin görüldüğü dile getirilebilir.

  Yazların sıcak ve kurak ve kışların da yağışlı ve ılık geçtiği Tuzla’da kış dönemlerinde sıcaklıkların sıfırın altına nadiren düştüğü söylenebilir. İlçede bahar ayları genel olarak yağışlıdır ve nisan ayı itibari ile sıcaklıklar belirgin bir biçimde ivme kazanmaktadır.

  Tuzla aydınlı mahallesi nasıl bir yer

  Meteorolojik verilere göre de kış aylarının ortalama sıcaklığının 6.4 derece ile 15.5 derece arasında olabiliyor. Yaz aylarının ortalama sıcaklığının da 22 derece ile 34.3 derece arasında hissedildiği dile getirilebilir.

  Tuzla Ulaşım 

  Tuzla ‘da nerede oturulur diye merak edenlere son sırada Tuzla’nın ulaşım seçeneklerinden de söz edilebilir. Buna göre İstanbul’un en ücra köşelerindeki ilçelerinden birisi olarak da tanımlanabilen Tuzla’ya ulaşım sağlayabilmek için hem demir yolu hem de kara yolunun kullanılabileceği söylenebilir.

  Özel halk otobüsleri ve İETT aracılığı ile Tuzla’dan Kadıköy’e devam eden ve Bostancı’ya da giden otobüs hatları Tuzla’da ağırlıklı olarak kullanılan ulaşım seçeneklerine örnek olarak verilebilmektedir. İlçenin deniz ile ulaşıma son derece müsait olmasına rağmen şehir merkezine uzak olması sebebiyle deniz yolu ulaşımının pek gelişmediği de ek olarak dile getirilebilir.

  CONCEPT GAYRİMENKUL.

  Melek UZUN

  +90530 238 22 66

  +90216 494 09 00

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2021 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ