• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzla

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzla

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzla

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzla

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzla ,İnsanların genel anlamda Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bildiği ‘’Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi‘’ isimli yasa kapsamında binaların yıkılarak yerine yenileri inşa edilmektedir.

  Adı geçen kanun kapsamında riskli alanlarda bulunduğu tespit edilen arsa ve araziler dahil, ömrünü doldurmuş ve yıkıma elverişli bir hale gelmiş hasarlı binaların tasfiyesi sağlanarak, yerine daha sağlıklı ve standartlara uygun bina yapılacaktır. Buradaki amaç tamamen depreme dayanıksız halde olan binaların içerisinden insanların güvenli bir alana alınarak daha sağlıklı bir şehir ortamı oluşturulması hedeflenmektedir.

  Kentsel Dönüşüm projeleri örnekleri Tuzla

  Ancak alanın kentsel dönüşüm alanı olarak değerlendirilebilmesi için ilgili belediyeler ve Çevre Şehircilik Bakanlığı teklifince Bakanlar Kurulu tarafından bir karar alınması gereklidir. Yasanın çıkmasından itibaren ilk olarak kentsel dönüşüm uygulanacak bölgeler ve semtler belirlenmektedir.

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzlada ,Böylelikle belediyeler ile sıkı bir çalışma içerisinde olan devlet el ele vererek, öncelikli olarak bölge ve semtlerin saptamasını gerçekleştirecek. Riskli binaların tespit çalışmalarında ise daima uzman ekip görevlendirilecektir.

  Uzman ekip ise yapılacak tespit çalışmalarında özel tasarlanmış cihazları kullanacaktır. Böylelikle dayanıklı ya da dayanıksız olduğu raporlar doğrultusunda hazırlanmış olacak. Dönüşüm sağlanacak alanların yanı sıra belediyelerce yıkımı gerçekleştirilecek binalarında tespiti gerçekleştirilecek.

  Tuzla da Binaların yıkım işlemleri nasıl yapılacak?

  Tuzla’da Risk unsuru taşıyan yapıların tamamı, Belediye ve İl Özel İdareleri tarafından tespit edilmesinden sonra bakanlığa bildirimi sağlanacak.

  Bakanlık tarafından belirlenen riski yapılan tespit çalışmalarında süre belirleyerek, TOKİ Tuzla  ve yere idarelerden talep edebilecek. Söz konusu süre zarfında tespit çalışmaları yerine getirilmemesi durumunda, bakanlık tarafından yaptırılacaktır.

  Risk taşıyan yapıların yıkım işlemlerine geçilmeden önce ev sahibi ile bir anlaşma sağlanması için çalışmalar yapılacak. Ev sahiplerine yıkımı sağlanacak binayı boşaltmaları için en az 30 gün süre tanınacak. Verilmiş süre zarfında ev sahibi tarafından yıkım gerçekleştirilmez ise, ikinci bir ek süre tanınacak. Yine yıkım sağlanmaz ise, TOKİ ve belediyeler aracı kurum olarak yıkımı gerçekleştirilecektir.

  Binası yıkılacak vatandaşa devlet yardım yapacak mı?

  Gerekli anlaşma sağlanırsa, yapıların sahibi olan birinci şahıslara yada kiracı ve sınırlı hak sahibi olan kişilere, gerekli konut tahsisi sağlanana kadar kira yardımı desteği verilecek.

  Aynı şekilde dar gelirli olarak kabul görmüş olan vatandaşlara ait konut ya da iş yerleri için İdare ya da TOKİ olarak 15/05/1959 tarih 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun tasarısında belirtilmiş esaslar ve usul uyarınca borçlandırma yapılarak da tahsis edilebilecek.

  Tuzla Kentsel dönüşüm projeleri ‘nin amacı

  Kaçak şekilde yapılandırılması sağlanmış alanlar doğal afetlerden etkilenmeye fazla meyilli ise, kentsel dönüşüm kapsamında daha yaşanabilir alana dönüştürülmesi sağlanmaktadır. Kentsel dönüşüm amacı kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse daha güvenli ve sağlıklı bir alanın oluşmasına imkan sunmaktır.

  Kent standartları dışında kalan bu alanlar rezerv edilerek daha modern yapılar ile buluşturulmaktadır. Ayrıca getirilen park, bahçe ve otopark gibi alanlar ile de teknolojik çağa ayak uydurabilmesi sağlanır. Diğer yandan kent estetik durumuna da doğrudan olumsuz etki göstermesinin de önüne geçilir.

  Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlar artık daha huzurlu bir alanda yaşam sürmeye devam etmektedir. Bu konu kapsamında gerekli olan tüm çalışmalar devlet kontrolünde titizlik içerisinde gerçekleştirilir.

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzla İstanbul

  Kentsel dönüşüm ile birlikte yaşam standartları daha üst seviyeye gelirken, kaliteli bir yaşam sürülmesinin de önü açılmış olur. Ülkemizde geçmişten günümüze kadar süregelmiş çarpık kentleşme sonrasında binalar zayıf bir şekilde inşa edilerek, afetlere karşı savunmasız bir hal almıştır.

  Böylelikle proje kapsamında savunmasız olan binaların yenilenerek daha kapsamlı bir bina yapılması için çalışma yürütülür.

  Tuzla Kentsel dönüşüm avantajları

  Doğru bir müteahhit ile çalışma sağlandığı sürece kentsel dönüşüm avantajları olarak birden fazla seçeneklerin olduğunu görebilmek mümkündür.

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzlada  ,Ömrünü tamamlamış olan binalar, kentsel dönüşüm ile birlikte yıkılarak, deprem yönetmeliğine uygun olacak yeni binalar yerine yapılır. Bu binalar ayrıca depreme dayanıklı olmasından dolayı, vatandaşların can ve mal güvenliği de sağlanmış olur. Eski güvenliği olmayan binalarından kurtulan vatandaşlar gönül rahatlığı ile huzurlu şekilde yeni binalarında oturmaya başlarlar.

  6306 sayılı kanun gereğince uygulanacak Kentsel dönüşüm işlemlerinde maliklere 18 ay süre boyunca kira yardımı verilecektir. Riskli yapı içerisinde ikamet edilme şartı aranacak olduğu gibi, kiracı ve sınırlı sayıdaki hak sahipleri de bu kira yardımından faydalanabilecektir.

  Kentsel dönüşüm şartları Tuzla

  Türkiye’de gelişi güzel yapılan çarpık kentleşmeden dolayı, kentsel dönüşüm şartları pek sık aranan konuların başında gelmeye başlamıştır. Dayanıksız malzemeler kullanılarak inşası yapılmış olan binalar olası deprem sonrasında büyük hasar görmekte can ve mal kaybına neden olmaktadır.

  Kentsel dönüşüm proje kapsamında ise bu çarpık kentleşmeden uzaklaşılmış olur.Kentsel dönüşümün hem kent içerisindeki diğer insanlara hemde maliklere fazla şekilde faydası vardır. Çünkü tespiti gerçekleştirilen alanlar ve binalar daha yaşanabilir konuma çekilerek, ekonomik anlamda daha uzun ömre sahip alanların oluşturulması gerçekleşir.

  Kentsel dönüşüm projeleri danışmanlığı Tuzla

  Kira yardımı ve kredi desteği gibi avantajlardan da faydalanarak sizlere kentsel dönüşüm kapsamında daha modern bir yapıya sahip olabilirsiniz. Bunun için ilgili belediyeler ve bakanlıklara gerekli başvuruların yapılması gereklidir. Tüm şartların sağlanması durumunda yönlendirilecek uzman personellerce sizin hangi yolları izleyeceğiniz aktarılır.

  Depreme dayanıksız alan ve binaların ülkemizde bir hayli fazla olmasından dolayı 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi . Hakkında Kanun daha çok önem kazanmaya başladı bu kanun uyarınca yapılacak kentsel dönüşüm işlemleri merak ettiği konuların başında gelmeye başladı.

  Kentsel dönüşüm projeleri ile beraber devam edilecek işlemlerin takibi ve ilgili hizmetler hakkında bilgi veren kentsel dönüşüm danışmanlığı da meslek grupları arasındaki yerini aldı.

  Tuzla Kentsel dönüşüm

  Kentsel dönüşüm danışmanlığı ile birlikte malikler ya da kiracıların yasa hakkındaki yürütülmesi gereken işlemler ile hakkında fikir sahibi olmaları ve işlemlerini kısa sürede gerçekleştirmeleri için çalışmaları yapılmıştır.

  İş disiplinine sahip olan birçok kurum ülkemizde yer almaktadır. Sadece kentsel dönüşüm işine yoğunlaşmış danışmanlık kurumları hizmet vermediği gibi, denetçi kuruluşlar, mimarlar, avukatlar, değerlendirme uzmanları ve mühendisler de kuruluş danışmanı olarak hizmet verebilir.

  İşin içinden çıkılmaz bir duruma getirmeden önce ya da olumsuzluklarla karşılaşmamak için projenin en başından itibaren danışmanlık hizmeti alınması gerekir.

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzlada, gerçekleştirilecek başvuru ile birlikte kentsel dönüşüm danışmanı ile hareket edilmesi mevcut projeden en verimli şekilde fayda sağlanacaktır. Her aşamada farklı bir danışmanlık hizmeti alınması gerektiğinden proje başlangıcından itibaren çalışılması doğru olacaktır.

  Kentsel Dönüşüm projeleri Tuzla

  Tuzla kentsel dönüşüm avukatı  ,hukuksal süreçler, müteahhit ile yapılacak anlaşmalar, projelendirme aşaması ve müteahhit tarafından pay hesapları gerçekleşiyor. 6306 sayılı Kanun gereğince idari anlamdaki işlemlerin yerine getirilmesinde danışmanlık hizmeti çok önemlidir.

  Çünkü Tuzla kentsel dönüşüm projelerindeki büyük sorunlar genel olarak anahtar tesliminde yaşanabilmektedir. Sürecin başından sonuna kadar kat malikleri danışmanlık hizmeti alırsa , inşa süresi ve anahtar teslimi süreçlerinde herhangi bir olumsuzluk olmayacaktır.

  Bu konuda gerekli desteği veren Tuzla emlak ofisi firması ile irtibata geçebilirsiniz.

  CONCEPT GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK TUZLA

  Melek UZUN

  0530 238 22 66

  0216 494 09 00

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ