• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Kıymet Takdiri

  Kıymet Takdiri ne demek

  Kıymet Takdiri

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Kıymet Takdiri Ne Demek

  Kıymet Takdiri Ne Demek ? Satışa çıkartılacak olan her gayrimenkul’ ün bir değeri vardır ve bu değeri çoğunlukla satıcı belirler. Oysa ki gerçek değerinin çok üstünde satışa çıkartıldığı için satılamayan o kadar çok gayrimenkul bulunuyor ki!

  Gayrimenkul kavramı, Tuzla satılık Arsalar , iş yeri ve konutları içine alan taşınmaz mallar için kullanılan bir ifadedir. Bu malların bir kıymet değeri vardır ve bu hesaplama çok yönlü faktörleri içerisine kattığı için ancak uzmanlar tarafından yapılabilmektedir.

  Kıymet Takdiri itiraz süresi

  Özellikle satışa çıkaracağınız bir gayrimenkulünüz var ise satış fiyatını doğru belirleyebilmeniz için gayrimenkul değerlemesi yapılarak kıymet değerinin belirlenmesini talep edebilirsiniz.

  Alacaklının kıymet takdirine itirazı

  Bir gayrimenkulün kıymet değeri çok yönlü bir çok faktörü içerisine alarak gerçekleştirilmektedir.

  Gayrimenkulün tapu ve imar durumu, büyüklüğü, şu anki ve gelecekte ki durumu gibi çeşitli kriterler göz önüne alınmaktadır. Kıymet değeri yapılırken eş benzerlerinin fiyatları da dikkate alınır. Tüm değerlendirmeler yapılarak kıymet değeri raporu hazırlanır.

  Gayrimenkul Değerleme Raporu ve Kıymet Takdiri Aynı mı?

  Gayrimenkul değerleme raporu, özellikle banka kredisi ile gayrimenkul alımı yapılacağı zaman istenen ve çıkartılan bir rapordur.

  SPK lisansı olan Concept gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yerinde inceleme yapılarak hazırlanır. Genel anlamda baktığımızda gayrimenkul değerleme raporu ile kıymet değeri raporu aynı içeriklere sahiptir.

  Kıymet Takdirinde dikkat edilecek hususlar

  Gayrimenkul sektöründe en çok kullanılan ifade gayrimenkul değerlemesi olmaktadır. Kıymet değeri ise daha çoğunlukla haciz yolu ile elde edilen gayrimenkuller ve icra yolu satışa çıkarılacak gayrimenkuller için kullanılmaktadır.

  İcra yolu ile satışa çıkarılacak bir gayrimenkulün satış fiyatının belirlenmesinde kıymet değeri raporu istenmektedir.

  Kıymet Takdiri Nasıl Hesaplanır

  Gayrimenkul değerlemesi ya da kıymet değeri hesaplaması içerisine giren bir çok değişken vardır.

  Örneğin bir arsa için kıymet değeri alınacaksa; arsanın konumu, tapusu, imar durumu, yola cephesi veya arsanın gelecekteki imar durumuna göre değerlendirme yapılmakta o bölgedeki arsa m² fiyatları da dikkate alınarak kıymet değeri hesaplanmaktadır.

  Menkul Kıymet Takdiri Talebi Tuzla

  Ancak konut açısından kıymet değeri hesaplamasına baktığımızda çok daha fazla değerin göz önüne alındığını söyleyebiliriz. Konutun muadillerinin fiyatları, bulunduğu bölge, tapu devri Tuzla ‘da ve imar durumu dışında konutun büyüklüğü, yaşı, kaçıncı katta olduğu, cephesi, alışveriş yerlerine ve ulaşım araçlarına yakınlığı da dikkate alınmaktadır.

  Yakın zamanda yapılacak olan ve o bölgede ki konutlara talep oluşturabilecek çalışmalar da kıymet değerlemesi içerisine katılmaktadır.

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2022 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ