• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Tapu Devri Tuzla

  Tapu Devri Tuzla 'da

  Tapu Devri Tuzla

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Tapu Devri Tuzla

  Tapu devri Tuzla ;Tapu devri  nasıl yapılır diye merak edenlerin sorusunu yanıtladığımız yazımızda, tapu devir işleminde aklınıza gelebilecek bütün soruları cevaplamaya çalıştık.

  Tapu devri terimi; sahip olunan bir gayrimenkulün alım ya da satım işleminde kullanılır. Tapu devir işlemi tapu müdürlükleri bünyesinde yapılan resmi bir işlemdir. İşlem yapılırken tapunun eski ve yeni sahipleri ya da onların resmi vekilleri tapu müdürlüğünde hazır bulunmalıdır.

  Tuzla Tapu Devri işlem Basamakları

  Tapu devir işlemlerinin hızlı ilerlemesi oldukça önemlidir. Devir işlemi öncesinde gerekli hazırlıkların yapılmamış olması boşa vakit harcanmasına neden olacaktır. Bu nedenle tapu işlemi öncesi hazırlanması gereken evraklar ve takip edilmesi gereken adımları iyi bilmek gereklidir.

  Her İki Taraf Da Tapu Harcı Öder

  İlk etapta hazırladığınız evraklarla birlikte tapu harcı yatırdığınıza dair makbuzun yanınızda olması gereklidir tapu harcı yatırılmadan işleme kesinlikle başlanmayacaktır. Aynı zamanda tapu döner sermaye ödemesinin de yapılması da gereklidir. Bu işlemler tamamlanmadan işleminiz yapılmayacaktır. Tuzla satılık Daire ilanları için burayı tıklayabilirsiniz

  Tapu işlemi öncesinde iki tarafın da anlaşma yapması gereken başka hususlar da vardır. Bunların en önemlisi; taşınmaza ait geçmiş dönem emlak vergisi ödemelerini ve tapu harçlarının kimin yatıracağıdır.

  Eğer geçmiş dönemlere ait emlak vergisi yatırılmamış görünüyorsa; o dönemlerde malın sahibi olan satıcı öder. Bunu tapuyu aldığı esnada alıcının bilmesi gereklidir. Tapu devir işleminden önce yatırılması gereken tapu harcını ise her iki taraf ortaklaşa öder. Netice her iki taraf için de alım ve satım işlemi aynı anda gerçekleşmektedir.Bu arada güncel DASK Poliçesi ‘nide yanımızda hazır bulunmalıdır. Dask Nedir? hatırlamak için makalemizi inceleyebilirsiniz.

  Tapu Deviri Tuzla  işlemi Öncesi Randevu Alınmalıdır

  Tapu devir işlemi için öncelikle randevu alınması gereklidir. Randevu için ister taşınmaz gayrimenkulünüzün bağlı olduğu tapu müdürlüğüne gidebilir, isterseniz de ALO 181 nolu randevu numarasından kayıt alabilirsiniz.

  E-randevu sistemi ile özellikle uzak mesafelerden yapılacak işlemler için oldukça kolaylık sağlanmaktadır. Randevunuz onaylandıktan sonra verilen tarihte verilen saatten en az 15 dakika önce tapu müdürlüğünde bulunmanız gerekmektedir.

  Tuzla Devir işleminde Tapu Sahiplerinin Olması Zorunludur

  Tapu işlemi esnasında şahsen bulunamayacaksınız sizin vekaletinizi alan ve imzaya yetkili olan bir kişinin orada olması gereklidir. Tapu onay işleminin yapılacağı gün, tapu alıcı ve satıcısı “Akit Odası” denilen yerde toplanır.

  Evraklar ve ödeme makbuzları incelenir. İşlemin eksiksiz olduğu görüldükten sonra Tapu Müdürü ’nden onay imzası alınır. Bu imzanın akabinde tapu devri tamamlanmış olur.

  Tapu harcı ödemeniz için tutarı belirleyen, taşınmaz gayrimenkulün satış ve iktisap bedeli üzerinden emlak vergisinin altına düşmeyecek şekilde belirlenir. Tapu harcı, devir işlemlerinde belirleyici rol oynar. Eksik ya da hatalı yatırılması halinde cezai yaptırımı vardır. Tapu ile ilgili eksik belirtilen kısım belirlendikten sonra ödenmeyen kısım hesaplanır.

  Tapu Devri Gerekli Evraklar Tuzla Tapu müdürlüğü nerede ?

  Tapu devir işlemlerinde harçlar ve randevu işlemi haricinde en önemli kısım hazırlanması gereken evraklardır. Bu evrakların eksik olması halinde işleminiz yapılmayacak ve vakit kaybetmiş olacaksınız.

  • Tapunun bir fotokopisi ile birlikte bağlı bulunulan belediyenin tapu kadastro şefliğinden “belediye rayiç bedeli belgesi” istenir.
  • Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisinin bulunması şarttır.
  • Belediyeden “borcu yoktur” ibareli yazı alınması gereklidir. Eğer borç çıkarsa; alıcı ve satıcı arasında yapılacak anlaşma ile bu borç kapatılır ve işleme ödemenin akabinde devam edilir.
  • Tapunun asıl sureti ile bir adet fotokopisi evraklar arasında hazır bulundurulmalıdır.
  • DASK evrağı evraklar arasında bulunmalıdır.
  • Alıcı ve satıcının son 6 aylık dönemde çekilmiş güncel vesikalık fotoğrafları bulunmak zorundadır. (ebatlar 6*4 şeklinde olmalıdır.)
  • Her belge için asıl evrak sunulması gerekmektedir.  Özellikle sunulacak fotoğrafların asla fotokopisi geçerli olmayacaktır.
  • Eğer tapu işlemine alıcı veya satıcı yerine vekaletini verdiği birisi gelecekse, noterden onaylı vekaletin aslının da dosyada yer alması gerekmektedir.

  Aile içinde tapu devri nasıl yapılır?

  Tapu devir işlemleri içerisinde yer alan aile içi tapu devri, adınıza kayıtlı bir gayrimenkulün aile bireylerinden birine devredilmesine yönelik bir işlemdir. Ancak bedelsiz olarak yapılan işlemler “Hibe Tapu Devri” kapsamına girdiği ve ödenecek olan harçların yüksekliği nedeniyle çoğunlukla tapu satış devri işlemi olarak gerçekleştirilmektedir.

  Aile içi tapu devir işleminde normalde herhangi bir bedel alınmadığı için hibe kapsamına girmektedir. Hibe tapu devir işlemleri gerçekleştirilirken ödenecek olan harç ücretleri normal satış işleminkine göre daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi tapu satış devri yaparak işlemleri yürütmeyi tercih etmektedir.

  Aile içinde tapu devri işlemi için, gayrimenkulü devredecek kişi ile devir alacak kişilerin tapu dairesinde hazır olmaları gereklidir. Tapu dairesine gerekli evrakların teslimi ve istenen tapu harcının yatırılmasının ardından aynı gün içerisinde devir işlemleri kısa sürede halledilir.

  Tuzlada kiralık daireler ve Tuzlada Satılık daireler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.” Tapu Devri Tuzla ” Bu yazının tüm hakları Concept Gayrimenkul Danışmanlık ‘a aittir.İzinsiz hiçbir şekilde kullanılamaz , yayınlanamaz.

  Concept Gayrimenkul ve Danışmanlık

  0530 238 22 66

  Melek UZUN

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ