• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Yabancılara Gayrimenkul Satışı

  Yabancılara Gayrimenkul Satışı tuzla istanbul

  Yabancılara Gayrimenkul Satışı

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Yabancılara Gayrimenkul Satışı

  Yabancılara gayrimenkul satışı için geçerli olan karşılıklılık kaydı 18 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren değişiklik sayesinde kaldırılmıştır. Böylece yabancıların gayrimenkul sahibi olabilmesi için kanuni engeller ortadan kalkmış oldu. Ancak bu durum yabancıların su istimale uğramasına neden olabilmektedir.

  Su istimallerin önüne geçebilmek için alınabilecek bazı tedbirler var. Öncelikle satın alınacak gayrimenkulün tapu eksperi Tuzla ‘da yapılmalıdır. Tamamen kanunlar çerçevesinde yabancıların gayrimenkul satın alabilmesi için zararlı çıkmamaları için şu hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

  Yabancılara gayrimenkul satışı yapan firmalar

  • Sözleşmelerin kanunlara uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Yani satışın mutlaka Tapu dairesinde yapılması gerekir. Satış öncesi noterde yapılan sözleşme satış yapılacağına dair olan sözleşmedir. Satış yapılmış değildir. Mülkiyet kazanılmamıştır. Bu nedenle noter satışlarında paranın verilmesi pek doğru bir davranış olmamaktadır.
  • Yabancıların gayrimenkul sahibi olmasına getirilen kanuni sınırlamalara mutlaka uyulmalıdır.

  Yabancılara gayrimenkul satışında gerekli evraklar

  Bir kişinin alabileceği gayrimenkulün toplam taban alanı 300.000 m2 den fazla olamaz.

  Yabancının alacağı gayrimenkulün askeri makamlar tarafından izin verilen alanlar sınırlarında olmalıdır. Aksi takdirde güvenlik bölgesi sınırlarında bulunan taşınmazların yabancılara satışına izin verilmez.

  • Kimlik belgeleri ve arkalı önlü fotokopilerinin tapu işlemleri sırasında hazır bulundurulması önemlidir. Oturum hakkına haiz taşınmazların alım satımı sırasında oturum izninin ibraz edilmesi gereklidir.
  • Alım satım vekâletle gerçekleşecekse vekâletin Türkçe tercümesi aslı ve fotokopisi hazırda bulunmalıdır.
  • Alınacak olan gayrimenkulün tapu ve belediyeler üzerinden kontrol edilmesi satışına engel olabilecek bir hukuki durum ile ipotekli olup olmadığı hakkında bilgilenilmelidir.
  • Ayrıca satıcı ile ilgili genel bilgelere ve güvenilirliğine dair bilgilere haiz olmadan satış işlemi gerçekleştirmemek alıcı lehine bir yaklaşım olacaktır.

  Yabancılara ev satışı prosedürü 2020 & 2021

  Yabancılar hakkında bir mağduriyet gerçekleşirse hak arama mercileri ilgili Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığına bağlı yetkili mahkemelerdir. Hak kayıplarında açılan davalarda Konsoloslukların ve dış işleri yetkililerin davalar müdahale etmeleri veya hak kayıplarının tazmini için baskı kurmaları söz konusu değildir.

  Yabancıya konut satışı ne kadar sürer

  Yabancı yatırımcılar gerek Türk vatandaşı olmak gerekse yatırım yapmak amacı ile gayrimenkul alımı yapmaktadırlar. Bu isteklerini kendileri bizzat gelerek veya vekâlet vermek suretiyle bir Türk vatandaşı yardımıyla gerçekleştirebilirler.

  Burada dikkat edilmesi gereken yasal sınırlamalara ve izinlere hakkıyla riayet etmeleri önemlidir. İzin alınmadığı takdirde tapu dairelerinde işlemleri tıkanabilir. Yabancı yatırımcıları iş bilen danışmanlar yardımıyla gayrimenkul alım işlemlerini gerçekleştirmeleri faydalarına olacaktır.

  Tuzlada kiralık daireler ve Tuzlada Satılık daireler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.” Konut projeleri Tuzla istanbul ” Bu yazının tüm hakları Concept Gayrimenkul Danışmanlık ‘a aittir.İzinsiz hiçbir şekilde kullanılamaz , yayınlanamaz…

  CONCEPT GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK.

  Satışlarımızdan Hizmet bedeli (komisyon-emlakçı ücreti vb.) alınmamaktadır.

  Melek UZUN

  0530 238 2 266

  0216 494 0 900

  Tuzla Satılık Daire ilanları

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2022 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ