• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Eş Muvafakatnamesi

  Eş Muvafakatnamesi nedir

  Eş Muvafakatnamesi

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Eş Muvafakatnamesi nedir

  Eş Muvafakatnamesi , 2002 Yılında yürürlüğe giren bir kanun ile ev alırken ipotekli kredi kullanımlarında eş muvafakatnamesinin alınması zorunluluğu getirildi. İpotek karşılığı kredi kullanımında kredi kullanacak kişi evli ise eşinin rızasının alınması zorunluluğu bulunmaktadır.

  Aksi takdirde eşin itiraz etme durumu bulunmaktadır. Bu nedenle bankalar ipotekli kredi kullanımında mutlaka eş muvafakatnamesini istemektedirler.

  Eş Muvafakatnamesi Amacı Nedir?

  2002 yılında çıkartılan bu kanun ile amaçlanan aile konutunun güvence altına alınarak ailenin birliğinin korunması amaçlanmaktadır. Ailenin ekonomik durumunu koruma altına alan eş muvafakatnamesinin , ipotekli konut alımlarında ve kefalet durumlarında devreye girmektedir. Ayrıca tapu devir işlemleri tuzla ‘da boşanma aşamasına gelmiş durumdaki evliliklerde de konut üzerinde resmi olarak hakkı olmasa da eş ve çocukların hakları bu yasa ile korunmaktadır.

  Eş Muvafakatnamesi Ne İçin İstenir

  Eş muvafakatnamesini , aile birliğinin korunmasını amaçladığı için ipotekli ev alımlarında bankalar tarafından istenmektedir. Bunun haricinde ailenin ekonomik durumunun korunması amacıyla da 3. Kişilere karşı kefalet durumunda yine bankalar tarafından eş muvafakatnamesini istenmektedir. Eş muvafakatnamesinde eşin gerek ipotekli kredi gerekse de kefalet için onayı alınmaktadır.

  Boşanma Durumunda Eş Muvafakatnamesinin Önemi

  Boşanma aşamasına gelen çiftlerde durum biraz daha karışıktır. Henüz boşanmamış çiftlerde taraflardan biri ipotekli konut almak istediğinde boşanma işlemleri bitmediği ve hala evli olarak göründükleri için eş muvafakatnamesini talep edilmektedir.

  Ayrıca boşanma aşamasında alınan bu konut da mal paylaşımına girmektedir. Ancak boşanma sürecinde hakim ayrı yaşamaları yönünde bir karar verdi ise bu karar belgesi ile eş muvafakatnamesinin olmadan ipotekli konut alımı gerçekleştirilebilmektedir.

  Bankalar Eş Muvafakatnamesi Almak Zorunda Mı?

  Bankalar kullandırdıkları kredilerde her zaman kendilerini güvence altına almak isterler. Özellikle yüksek miktarlı konut kredisinde ipotek ile güvence sağlarlar. Ancak 2002 yılında yapılan bu düzenleme ile eş muvafakatnamesinin olmadan ipotekli konut kredisi kullandırdıklarında eşin itiraz etme hakkı doğduğun için mutlaka eş muvafakatnamesinide isterler.

  İpotekli konut kredisi haricinde kullanılan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve diğer kredilerde ipotek istenmediği sürece eş muvafakatnameside aranmamaktadır. İpotek haricinde kişinin 3. Bir kişiye karşı kefalet durumu söz konusu olacaksa yani kefaleti ile 3. Bir kişiye ya da şirkete banka kredi kullandıracaksa bu durumda da eşin rızası yani eş muvafakatnamesinide istenmektedir.

  Concept Gayrimenkul  Danışmanlık Hizmetleri.

  +90216 4940900

  +90530 2382266

  Melek UZUN

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2019 | Tüm hakları saklıdır.