• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Hepsi Emlak Tuzla Satılık Daire

  Hepsi Emlak Tuzla Satılık Daire

  Hepsi Emlak Tuzla Satılık Daire

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Hepsi Emlak Tuzla Satılık Daire

  Hepsi Emlak Tuzla Satılık Daire , emlak ofisi, gayrimenkul, emlak sektörü gibi kelimeleri hayatın akışı içinde sık sık duyarsınız. Bu kavramlar emlakçılığın anlaşılması için gereklidir. Kısaca bir bakacak olursak, emlak sektörü ve emlak nedir? Emlakçılık ile ilgili en bilinen kavramlar nelerdir?

  EMLAK SEKTÖRÜ NEDİR?

  Emlak sektörü, emlakçılık ile ilgili faaliyetlerde bulunan tüm işyerlerine ve kuruluşlara verilen ortak isimdir. Son zamanlarda oldukça aktif olan emlak sektörü, dönemsel olarak durgunlukta gösterebilir.

  EMLAK NEDİR? EMLAK İLE İLGİLİ KAVRAMLAR NELERDİR?

  Emlak, yani en çok bilinen adı ile gayrimenkul kelimesinin sözlük anlamına baktığımızda, arsa, bahçe, ev, dükkân ve konut gibi taşınmaz mallara verilen ortak isim olduğunu görürüz. Yani araba, telefon, bilgisayar gibi taşınır malların aksine, belli bir yerde sabit konumda olan mallara emlak yani gayrimenkul adı verilir.

  Emlak sektöründe faaliyet gösteren, emlak alım, satım ve kiralama işleri yapan kişilere emlak komisyoncusu ya da emlakçı, bu işlerin yapıldığı ofislere de emlak ofisi adı verilmektedir.

  • Emlak Komisyoncusu

  Gayrimenkullerin, alım-satım ve kiralama işleri emlak komisyoncusu tarafından yapılmaktadır. Emlak komisyoncularının halk dilinde bilinen adı emlakçıdır. Emlak sektöründeki ilerleme, sürekli yeni konutların inşa edilmesi nedeni ile emlak komisyoncusu olma talebinde de artış görülmektedir.

  Bu kişiler, gayrimenkullerin kiralanması, satılması ya da alımı sırasında gerekli tüm işlemleri yapan, sözleşmeleri hazırlayan, emlak beyannamelerini düzenleyebilecek yetki ve bilgiye sahip uzman kişilerdir. Emlak ofisi açmak için de, gerekli eğitimlerin alınarak, üniversitelerin emlak ve emlak danışmanlığı bölümünden ya da Milli Eğitime bağlı bir kurstan, emlakçı sertifikasının alınması gerekir.

  Hepsi Emlak Tuzla Satılık Daire ;Emlak komisyoncusu, kişilerin talebi üzerine süresiz ya da süreli sözleşmeleri yapar. Taşınmazların alımı, satımı, kiralanması gibi teknik ve hukuki işlemlerin yapılması için aracılık ederler. Satıcı ve alıcı ya da kiralayan arasında anlaşma sağlandığında emlak komisyoncusu, satış bedeline göre belirlenen komisyon bedelini alır.

  Bir Emlak Komisyoncusunda Olması Gereken Özellikler

  Emlak ile ilgili tüm eğitimleri almış olmalıdır. Yeni düzenlenen yasaya göre, emlak diploması ya da sertifikası olmayan kişilerin emlak işi yapamayacağı açıkça belirtilmiştir.

  Emlak komisyoncusu olarak çalışan kişinin, tıpkı bir inşaat mühendisi gibi, bina yapımında kullanılan tüm madde ve malzemeler hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

  • Tuzla Belediyesi Emlak Beyannamesi

  Bir taşınmazın kime ait olduğunun ispat edilmesi haline emlak beyannamesi adı verilir. Hak sahibi kişi, gayrimenkulün kendisine ait olduğunun ispatı için mülkün bulunduğu belediyeye başvurur. Başvuru sırasında tapu fotokopisi, kimlik, kapak dosya, yapı ruhsatı, hak sahibinin adresi, telefon numarası ve belediyenin verdiği form doldurularak belediyeye teslim edilir.

  Belediye, eksik evrak varsa tamamlatır. Gayrimenkulün vergilendirme işlemini yapar. Emlak beyanı, tapunun alındığı yılın sonuna kadar yapılmalıdır. Beyan için geç kalındığı takdirde ceza yaptırımı ile karşı karşıya kalmak olasılığı yüksektir.

  Mülk sahibinin birden fazla gayrimenkulü varsa, her mülk için ayrı ayrı beyanname verilir. Ve beyannameler ayrı şekilde ödenir. Emlak komisyoncusu da emlak beyannamesi hazırlayabilir.

  Tuzla Konut Kredisi Nedir ?

  Bir ev sahibi olmak isteyen kişilerin, konut almaları için parasal kaynak bulmaları gerekir. Belli bir birikimleri yoksa ya konutun tüm alım ihtiyaçlarını karşılamak (alım bedeli, tapu masrafları, rayiç bedel vb.) ya da belli bir fiyat farkını karşılamak amacı ile kullanılan banka kredilerine konut kredisi denir.

  Konut kredisi için yapılacak ilk işlem, gerekli evrakların hazırlanarak bankaya başvurulmasıdır. Başvuru kabul edildiğinde emlak komisyoncusu ve taraflar arasında gerekli işlemler yapılır.

  • Aile Konutu Nedir?

  Ailelerin ikameti amacıyla sürekli olarak kullanılan, yine ailelerin uyku, yemek ve barınma gibi tüm ihtiyaçlarının karşılandığı konuttur. Aile konutu olmanın ilk şartı, konutta yaşayan ailenin evlilik birliği içinde olmasıdır.

  Aile konutu eşlerden birinin onayı olmadan devredilemez, kiralanamaz ve satılamaz. Tapunun aile konutu olarak kayıt edilmesi için, muhtardan alınan ve evin ikamet yeri olduğuna dair belge ve evlilik cüzdanı ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğü’ne müracaat edilir. Gerekli işlemler yapılır ve tapuya Aile Konutu şerhi düşülür.

  Tuzla emlak Rayiç Bedeli Nedir?

  Gayrimenkulün bağlı olduğu belediye tarafından belirlenen, gayrimenkulün alım-satım bedelidir. Rayiç bedel belirlenirken, mülkün bulunduğu semtteki, aynı benzer özellikte 3 konutun rayiç bedeli baz alınarak belirlenir. Rayiç bedeli, kentleşmenin artış gösterdiği yerlerde daha yüksektir.

  • Devremülk Nedir?

  Emlak sektörü içinde, günümüz emlak piyasasına bakıldığında en çok tercih edilen yatırım biçimidir. Devremülkler, devremülk sahiplerinin her yıl belli zamanlarda ( 1 hafta, 15 gün vb.) konaklama ve tatil amaçlı kullandıkları konutlardır. Genelde bir sağlık tesisi ya da kaplıca etrafındaki devremülk satışlarında artış görülür.

  Devremülkler satılabilir, kiraya verilebilir, miras bırakılma hakkı verir ve devredilebilir.

  • Devren Kiralık Mülkler

  Kiracının, taşınmaz üzerindeki kullanım hakkını, mülk sahibinden izin almak kaydı ile gayrimenkul kira hakkını başka bir kişiye devretme hakkına devren kiralık adı verilmektedir. İşyerindeki tüm mallar, kullanım hakları ile birlikte devralana geçer. Ancak işyeri içindeki demirbaşlar, mal sahibine aittir.

  Tuzla Gayrimenkul Yatırımı Ne Demektir?

  Yatırım yapmak isteyenlerin en çok talep ettiği gayrimenkul yatırımı, kişilerin kullanım ya da kiraya vermek amacıyla satın alınan yatırımlardır. Gayrimenkul yatırımını yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç konu vardır.

  Gayrimenkul yatırımı yapılacağı zaman, konut mu yoksa dükkân olarak mı satın alınacağının kararının verilmesi gerekir. Alınacak mülkün lokasyonuna ve gelişen bir bölgede olmasına dikkat edilmelidir. Yakınlarda bir metro istasyonu ya da alışveriş yerlerinin yoğun olduğu bölge içinde yatırım yapmak daha akıllıca olacaktır.

  Emlak komisyoncusu, gayrimenkul yatırımları konusunda uzman kişilerdir ve yatırım yapılacağı zaman, bu kişilerin uzmanlığında yatırım yapılaması önemlidir.

  • Gayrimenkul Sertifikası

  Gayrimenkul projesini hayata geçiren firma tarafından, projenin finanslandırılarak, vatandaşların devlet güvencesindeki konut projelerinden hisse almasını sağlayan menkul kıymetlerdir.

  Bu sertifika ile vatandaşlar, tamamlanan projelerden hisseleri oranında daire sahibi olmalarına imkân verir. Gayrimenkul sertifikası, finans kuruluşlarından, bankalardan ve katılım bankalarından alınmaktadır.

  Tuzla Gayrimenkul Ofisleri ( Emlak Ofisleri)

  Gayrimenkullerin kiralanma, alınıp satılma gibi işlemlerinin yürütüldüğü ofislerdir. Mülk sahibi ile kiracı-alıcı arasındaki tüm görüşmeler emlak komisyoncusu aracılığı ile bu ofislerde yapılır. Emlak ofisi açmak için gereken evraklar hazırlanarak vergi dairesine, meslek odasına, esnaf ve sanatkârlar odasına ve Bağ-Kur’a kayıt yapılması gerekmektedir.

  Ayrıca emlak ofisinin açılacağı yer belediyesine başvurarak işyeri ruhsatı alınması gereklidir.

  • Kentsel Dönüşüm

  Türkiye’nin bir deprem ülkesi olması nedeniyle, kentsel dönüşüm projeleri emlak sektörü açısından hız ve değer kazanmıştır. Eski ve hasar görmüş, depremden ya da başka bir doğal afetten etkilenmiş, ekonomik ömrü tükenmiş binaların yıkılarak, yerine daha sağlam, daha güvenilir ve konforlu binaların yapılması amaçlanmaktadır.

  • Kira Kontratı Tuzla

  Kiraya veren ve kiralayan arasında imzalanan, mülkün kullanım hakkının kiralayana verildiği sözleşmelerdir. Kiracı, her ay ya da yıllık peşin olarak, mülkü kiralayana kira bedeli ödemek zorundadır.

  Kiralanan içindeki demirbaşlar, yine mülk sahibine aittir. Kira sözleşmesinde, kiralanan yerin kullanım amacı, kira bedelinin yazı ve rakamla yazılması ve ne kadar artış yapacağının belirlenmesi, kira bedelinin ödeneceği yerin belirtilmesi gerekir ve imzaların atılması da önemlidir.

  • Gayrimenkul Mallar ve Müstakil Gayrimenkul

  Taşınamayan, bir ekonomik değeri olan, para çevrilebilen ve para ile ifade edilebilen kıymetli mallara gayrimenkul mallar adı verilmektedir.

  Alt ve üst katında ikamet edilmeyen, apartman dairesi vasfı olmayan, mülkiyeti tek kişiye ait olan tek ya da birkaç katlı, kullanım açısından ferah yapılara müstakil gayrimenkul adı verilmektedir.

  Evinize Hoş geldiniz… CONCEPT GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK 0216 494 0 900

  Concept Gayrimenkul ve Danışmanlık Tuzla

  0530 238 22 66

  Melek UZUN

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ