fbpx
 • TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Kentsel Dönüşüm Nedir

  Kentsel Dönüşüm Nedir Kentsel Dönüşüm kira yardımı 2019

  Kentsel Dönüşüm Nedir

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Kentsel Dönüşüm Nedir?

  Kentsel Dönüşüm Nedir? Son dönemlerde sık şekilde konuşulan haberlerden birisi olan kentsel dönüşüm, yeni yasa ile yürürlüğe girmesinden itibaren ülke genelinde bir yenilenme projesi gerçekleştirilmektedir. Kullanım dışına çıkmış, deprem yönetmeliğinden uzak yapıda olan ve yıkılmaya meyilli olan binaların ev sahipleri taleplerine karşılık yıkılma işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve devlet desteği ile alınacak kredi yardımıyla yerine yenisinin yapılma sürecidir.

  Vatandaşlardan gelecek talepler sonrasında yıkıma tabii tutulan alanların ve evlerin yerine daha uygun otopark ve oyun alanı içeren, depreme dayanıklılık özelliğine sahip evlerin inşa ediliyor olması da bazı avantajları beraberinde getirmektedir. Deprem kuşağında bulunduğumuz bugünlerde yürürlüğe sokulan bu değişimin ülkemiz adına büyük bir önem arz ettiğini söylemek mümkündür.

  Geçmiş dönemlerde meydana gelen İstanbul depremi sonrasında binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu kayıpların yeniden yaşanmasını istemiyor isek, oldukça yeni bir düzene kavuşma niyetini taşıyorsak, bu yenilenme projesine dahil olmaktan başka bir doğru yol gözükmemektedir.

  Kentsel Dönüşüm Nedir? Kentsel dönüşümden nasıl yararlanılmaktadır?

  Depreme dayanıklı olmayan ve kullanım ömrünü tamamlamış olan evler için mutlaka yenilenme çalışması yapılması gerekmektedir. Yapılacak baş vuru ise tapudan bina sahiplerinin herhangi birisinin kimliği ile temin edeceği, tapu ve takvidat belgesiyle kentsel dönüşümle anlaşmalı olan müteahhitlere başvurulur.

  Daha sonraki süreçte binada bir takım incelemeler gerçekleştirilerek risk raporu oluşturulur. Bu rapor doğrultusunda 15 gün süre zarfında idareye başvuruda bulunulması gerekir. Alınan karara göre onay sürecinden geçmesi durumunda bina riskli bina olarak kabul görür. Böylelikle kentsel dönüşüm nedir?Kentsel Dönüşüm  imkanlarından sizlerde faydalanabilirsiniz.

  Kentsel Dönüşüm için müteahhit seçilmesi

  Doğru bir şekilde değerlendirme yapabilenler için kentsel dönüşüm büyük bir avantajdır. Ancak söz konusu uygulamada en önemli rolü müteahhitler üstlenmektedir. Doğru bir müteahhit seçimi yapmanız durumunda oldukça kârlı çıkacağınız bir yatırım gerçekleştirilmiş olur.

  Müteahhit seçimi yapılırken bazı hususlara dikkat edilir. Çevre ve şehircilik bakanlığından onay almış ve lisansa sahip olması gerekir. Geçmiş dönemlerdeki yapmış olduğu inşaatların incelenerek, yapılan işleri denetimden geçirilmeli ve mevcut iş bitirme süresi öğrenilmelidir. Anlaşma sağlanacak inşaat şirketinin yeterli ekipmana sahip olup olmadığına bakılır.

  Bina teslim edilinceye kadar size bir güven sağlayabilmesi gibi detaylara da dikkat edilmesi gerekir. Gerçekleştirilecek yeni inşaat projesindeki süre belediyeden alınacak onay, ruhsat işlemleri ve tapu teslimine kadar 1 ile 1,5 yıl arasında bir süreyi bulabilmektedir.

  Kentsel dönüşüm şartları

  Binanın ”kentsel dönüşüm nedir” sorusuna ,son olarak değerlendirilebilmesi için belirli şartları sağlaması gerekir. Mevcut haktan faydalanmak isteyen bina malikleri ilk başta bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşa başvuru yaparak Risk Yapı Raporu alması gerekmektedir. Söz konusu rapor alınması halinde binalarda üçte iki oranında bir çoğunluğun sağlanması ile dönüşüm kararı alınmış olur.

  Dilenirse daha sonraki süreçte bina malikleri karara itiraz etme hakkına sahiptirler. Yapılan itiraz sonucunda karar yine değişmez ise, işte o zaman yıkım işlemleri için tahliye edilmek zorundadır. Bundan sonraki süreçte herhangi bir itiraz hakkı doğmayacaktır.

  Kentsel dönüşüm avantajları

  Öncelikle en büyük sağladığı avantajın eski binaların yıkılarak yerine yepyeni daha modern yapıya uygun binaların yapılıyor olmasını söylemek mümkündür. Çünkü yeni yapılacak binalar otoparklı, park ve bahçeli şekilde modern teknolojiye ayak uydurabilecek düzeyde inşa edilmektedir. Kentsel dönüşüm taşınma ve kira desteği adı altında sağladığı avantajları mevcuttur.

  Kentsel dönüşüm nedir ;için onay almış binada geriye dönük en az 12 ay süre ile ikamet etmiş olan kiracılar, taşınma esnasında bir başka konutu satın alabilmesi adına kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilmektedir. Aynı zamanda söz konusu kredi için 24 aydan 120 aya kadar vade imkanı tanınırken %0.35 ile %0.45 arasında bir faiz oranında kredi kullandırılmaktadır.

  Bunun yanı sıra taşınma yardımı adı altında da 1300 TL geri ödemeksizin bir kredi alınabilmektedir. Risk raporuna sahip olan ev sahipleri konut için kredi alabilmektedir. İlgili bakanlıklar ve kentsel dönüşüm müdürlüğüne müracaatlar yapılmaktadır.

  Kentsel dönüşüm kira yardımı avantajları

  Herkes eski bir binadan uzaklaşarak yerine yepyeni ve konforlu bir eve sahip olmak ister. Yeni yapılacak binanın sizlere birden fazla avantaj vardır.Daha önceden gecekondu olarak değerlendirilmiş binanızı iskanlı bir duruma getirebildiğiniz gibi, resmi anlamda rahatlığınızı sağlamış olursunuz.

  Böylelikle ikamet edilen bina kaçak konumun dışına çıkacaktır. Yeni yapılan bina deprem için daha dayanıklıdır. Eviniz sıfır şekilde yenileneceği için, yeni bir binanın sahibi olursunuz.

  Çevre şartlarına da uyum sağlayacak güvenilir bir alanda yaşantınıza devam edersiniz. Bina yaşı yenileme sonrasında en az 50 sene daha uzamış olur. Sağlanacak her türlü ses ve ısı yalıtımları sonrasında fatura tutarlarınızda da düşme görülecektir. Doğru bir müteahhit ile anlaşma sağlanması durumunda verilecek bir gecekondu karşılığında iki ev sahibi olunabilmektedir. Böylelikle gece kondu resmi bir hale gelerek, tapu sahibi olursunuz.

  Riskli binanın kararlaştırılması

  Kentsel dönüşüm nedir kapsamında görev yapan ilgili komisyon tarafından bir risk raporu oluşturulmaktadır. Detaylar hakkında ise analiz raporu tutularak, bina yapım itibariyle 2000 yılı öncesinde yapılmış olmasına, yapı malzemesinde hazır beton kullanılmış ve yapı malzemesinin eski olması, incelemeler sonucunda bina dayanıklılık durumu zayıf ise, bina bodrum katında, dökülme, rutubet, ufalanma gibi durumların başlamış olmasına, bina kolonları ve duvarlarında çatlaklar oluşmasına dikkat edilmektedir.

  Tarihsel ve kültürel değerler bakımından eser niteliğini taşıyan binalar kentsel dönüşüme dahil edilmemektedir. Tarihi eser olarak görülerek bir rapor oluşturulup, değerince bedel bakanlık tarafından ödenmektedir. Bakanlık bünyesine alınan bina ise daha güçlü bir yapı haline getirilerek, kültürel miraslar içerisinde yerini alması sağlanır.

  Kentsel dönüşüm danışmanlığı

  Kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmeye alınacak olan alan ya da bina olması fark etmeksizin, proje önerileri, şerefiyelendirme, müteahhit tarafından hak sahiplerine analizin yapılması ve yorumlanması, kanun tasarısındaki değişiklikler ve düzenlemeler ile ilgili bilgilerin bina hak sahiplerine aktarılması gibi işlemler kentsel dönüşüm danışmanlığı veren firmalar tarafından yapılmaktadır.

  6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamındaki konular dahil daha bir çok konuda fikir sahibi olan firma personeli gerekli desteği sağlamaktadır. Kentsel dönüşümün başladığı süreçten binanın bitim sürecine kadar hak sahiplerinin yanında bulunarak gerekli bilgileri aktarmaktadır. Böylelikle tüm işlemler daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

  Tuzla Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı

  Tuzla Kentsel dönüşüm danışmanlığı alınmadığı taktirde işlemlerin uzamaya neden olduğu gibi, mevcut bazı haklardan da yararlanmaktan uzak kalınmış olur. Çünkü dönüşüm sağlanacak alan ve binanın dönüşüm sonrasındaki değeri, şerefiyelendirme çalışması, geliştirilecek projelerdeki öneriler ve dönüşüm sağlanacak alanın çevresine karşı uyumu ve etkisi tam olarak gözetilmelidir. Kredi ve kira yardımı gibi çeşitli sağlanacak kaynakların doğru ve zamanında alınmasına zemin hazırlanmış olur.

  Hiçbir şekilde endişe etmeden işlemlerinizin sizlerde titizlik içerisinde yürütüldüğüne şahitlik etmiş olursunuz. Kentsel dönüşüm ile ilgili destek ve detaylı bilgi sahibi olabilmek için birçok firma ile irtibata geçebilmek mümkündür. Siz kendinize en uygun olanı belirleyerek ilerliyor olmanız da ayrı bir titizlik isteyen hamledir. Her açıdan doğru kararların verilmesi sağlıklı ilerlemek açısından önemli olduğunun unutulmaması gerekir.

  Bu yazının tüm hakları CONCEPT GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK ‘a aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır! 

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2019 | Tüm hakları saklıdır.