• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Kira Beyannamesi Tuzla

  Kira beyannamesi Tuzla hakkında bilinmesi gerekenler

  Kira Beyannamesi Tuzla

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Kira Beyannamesi Tuzla

  Kira beyannamesi Tuzla hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda sizler için gerekli olan önemli bilgileri derledik. Kanunlarda belirtilen ve mülk sahibinin yararına ve zararına olabilecek uygulamaları bunları kendi yararınıza nasıl değerlendireceğiniz öğreneceksiniz. Böylece daha fazla vergi ödemekten kurtulacaksınız.

  Konut ve işyerlerinden belli miktarda kira geliri elde edenler bir önceki yılın vergi beyannamesini 1-25 Mart tarihleri arasında verirler. Ülkemizde binlerce mülk sahibi en geç 25 Martta verdiği beyannameye tekabül eden vergiyi en geç 5 iş günü içinde ödemekle yükümlüdür.

  Kira beyannamesi Tuzla hakkında bilinmesi gerekenler

  Eğer beyanname ibrazının son günü tatil gününe denk gelirse tatilden sonraki ilk iş günü mesai saati sonuna kadar beyanname vermek mümkündür.

  Eğer kira geliri 5.400 TL ve üzerindeyse vergiye tabiidir. İster internetten isterseniz vergi dairesinden beyanname doldurmak ve ödemek mümkündür.Takvim yılı içinde yurt dışında olacaklar da yurt dışına çıkış yapmadan 15 gün önce beyanname vermekle yükümlüdürler. Ölüm halinde ise vefat tarihini izleyen 4 ay içinde beyanname verilmesi gereklidir. Bunu da mirasçılar gerçekleştirir. Tuzlada yeni konut projelerimiz Tuzla Alaçatı Evleri  hakkında bilgi almak için arayabilirsiniz.

  Kira Gelir Beyannamesi İşlemleri

  Hesaplama

  • Götürü Gider Yöntemi: Elde ettiğimiz toplam kira gelirinin üzerinden ayrıcalık bedeli düşülür. 2019 yılı için bu bedel 5.400 TL olarak belirlenmiştir. Sadece mesken kira geliri olanlar bu bedelden yaralanır. Birden fazla mesken kiradaysa sadece bir tanesine uygulanır.

  Kira geliriniz bu bedelden düşükse vergi ödemezsiniz. Ama bundan yüksekse o zaman da bu bedel düşülür ve kalan kısım üzerinden vergilendirme yapılır.

  Örnek: 12.000 TL kira geliri – 5.400 ayrıcalık bedeli = 6.600 TL vergiye esas tutardır.

  6.600 X 100= 660.000 : 15 = 960 TL kira geliri vergisi ödeyecektir.

  Kira gelir beyannamesi 2020 ne zaman verilir?

  Kira Beyanı: Gelir İdaresi Başkanlığı’nın(G.İ.B) sisteminden “hazır Beyanname” kısmından “beyanname Doldur” bölümünde hazır beyanınızı kontrol edin. Düzeltmeleri yapıp onaylayın.

  Bir önceki yıl iş yeri kira geliri 40.000 TL ve üzeri olanlar da vergiye tabidir. Bildirilmeyen ya da az bildirilen kira geliri çapraz kontrollerde tespit edilirse geç ödeme nedeniyle gecikme faizi işlemiş verginin yanında ceza da ödenecektir. Üstelik istisna indirimi de geçerli olmaz.

  Kira Beyannamesi Son Gün Ne Zaman?

  Kira Beyannamesi doldururken dikkat edilmesi gereken hususları sizin için özetledik. Diğer hususlar da bu temellerden türetilmiş olduğundan bu esasların bilinmesi mantığınızı kavramanıza yardımcı olur.

   

  CONCEPT GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK.

  Melek UZUN

  0530 238 22 66

  0216 494 09 00

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2019 | Tüm hakları saklıdır.