• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır?

  Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır

  Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır?

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır?

  Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır? Bizleri her türde tehlike ve doğa olaylarına karşı koruyan özel alanlar olarak da nitelendirilebilen konutlarımız, teknolojinin de etkileri ile her geçen gün daha sağlam bir şekilde inşa edilmektedir. Ancak yıllar içerisinde özellikle deprem gibi doğal afetlerinin etkilerini daha fazla hissettirmeye başlamaları ile insanların yaşadıkları binaların sağlamlıkları da eskiye nazaran daha fazla önem arz etmektedir. İşte böyle zamanlarda insanların yaşamını sürdürdüğü binaların herhangi bir depreme karşı yeterince korunaklı olup olmadıklarını anlayabilmek için bina sağlamlık testi yaptırılabilmektedir.

  En güvenilir yaşam alanları olarak nitelendirilen konutların gerçekten de yeterince güvenli olup olmadığını tespit edebilmek için tercih edilebilen bina sağlamlık testleri emniyetli bir şekilde yaşam sürdürebilmek için oldukça önemlidir. Peki, binanın sağlamlık testi maliyeti nedir? İşte oturduğu binanın yeterince sağlam olup olmadığını öğrenmek isteyenler için en önemli bilgiler!

  Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır Tuzla

  17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen ve oldukça büyük zarara yol açan depremin arkasından Türkiye’de depreme dayanıklı evlere gösterilen hassasiyet eskiye göre bir hayli artmıştır. 1999 depreminde kötü tecrübeler edinen pek çok vatandaş, artık depreme dayanıklı olan evlerde yaşamak istemekte ve ev satın alırken ya da kiralarken de tercihlerini bu yönde kullanmaktadır.

  Bu amaçla uygulanan bina sağlamlık testleri ise vatandaşların bir binada yaşamaya başlamadan önce söz konusu binanın olası bir depreme ne kadar dayanıklı olduğunu tespit edebilmeleri açısından büyük bir önem taşımaktadır. Binanın sağlamlık test raporu örneği nasıl diyenlere de bu testi yaptırabilmek için yapılması gereken ilk şeyin Yapı ve Bina laboratuvar Merkezi’ne başvurmak olduğu söylenebilmektedir.

  Binanın Deprem dayanıklılık testi nasıl yaptırılır?

  Binanın Deprem dayanıklılık testi nasıl yaptırılır? diyenlere bahsi geçen başvuru işlemlerinin yapılmasının ardından deprem araştırma uzmanlarının binalara gelerek alacakları çeşitli numuneler ve test edilen binaya yerleştirilen deprem dayanıklılık testi ölçer cihazlar ile birbirinden farklı işlemler yaptıkları dile getirilebilir.

  Deprem dayanıklılık testi ölçer cihazlar sayesinde de binaların olası bir deprem ve şiddetli bir sarsıntıda ne kadar dayanıklı olabilecekleri konusunda bir fikir sahibi olunabilmektedir. Deprem araştırma uzmanlarının binalardan edindikleri numuneler üzerinde yapılan testler esnasında numunelerin sağlamlık oranlarının çok düşük seviyelerde olması durumunda ise ivedi bir şekilde binaların boşaltılmasına dair bir karar çıkartıldığı da ek olarak belirtilebilmektedir. Bu tür bir olayda boşaltılan binalar bağlı bulundukları belediyeler tarafından mühürlenmekte ve bina güçlendirme çalışmaları ile yenilenerek depreme karşı daha dayanıklı hale getirilmektedir. Deprem çantasında bulunması gereken tüm malzemelerin listesini makalemizde okuyabilirsiniz.

  Binanın Sağlamlık Testi Ücreti Ne Kadar?

  Ülkemizde yer alan bir binanın sağlamlık testi nasıl yaptırılır sorusuna verilen tüm bu yanıtlardan sonra merak edenler için binanın sağlamlık testi ücreti ne kadar sorusu ile alakalı da detaylandırma yapılabilir. Bu bağlamda binanın sağlamlık testini yaptırmak için ödenmesi gereken ücretin yetkili kuruluşlar tarafından önceden belirlendiği dile getirilebilmektedir. Daire başı ortalama 300 – 400 TL arasında olan bina sağlamlık testi ücretleri bu sayede her kesimden ev sahibinin ya da kiracının kolay bir şekilde yaptırabileceği bina deprem dayanıklılık testleri haline gelmektedir.

  Binanın sağlamlık testi fiyat 2020 -2021 ve ne kadar sürede sonuçlanır sorusuna yanıt olarak da bu testin bir kez yapıldıktan sonra ortalama 10 gün içerisinde net sonuçların elde edilebileceği söylenebilir. Garanti sonuçlar vermesi ile bilinen bina sağlamlık testleri evlerinde güvenli ve huzurlu bir şekilde oturmak isteyen kişilerin her daim öncelikli tercihleri arasında gelmektedir. Türkiye’nin aktif bir deprem kuşağı üzerinde yer aldığı göz önüne alındığı zaman da deprem dayanıklılık testlerinin isteğe bağlı değil, mutlaka zorunlu ihtiyaçlardan birisi olduğu dile getirilebilmektedir.

  Bu yazının tüm hakları Concept Gayrimenkul Danışmanlık ‘a aittir. İzinsiz hiçbir şekilde kullanılamaz , yayınlanamaz…

  CONCEPT GAYRİMENKUL

  Melek UZUN

  +90530 238 22 66

  +90216 494 09 00

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ