• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Ev Alırken Ödenecek Vergiler

  Ev Alırken Ödenecek Vergiler nelerdir

  Ev Alırken Ödenecek Vergiler

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Ev Alırken Ödenecek Vergiler

  Ev Alırken Ödenecek Vergiler ;Konut alım satım işlemleri gerçekleştirilirken ödenecek olan konut bedeli dışında bir kısım vergi ve masraflar ortaya çıkmaktadır.

  Birçok satıcı ise tüm bu masrafların alıcı tarafından ödenmesini istiyor ve konut satış ilanı sırasında ise bunu açık bir şekilde ifade ediyor. Peki, Konut satışı sırasında ödenecek vergi ve diğer masraflar nelerdir? Alıcı konut alırken hangi vergileri ve masrafları karşılamak zorunda?

  Alım Satım İşleminde Ödenecek Tapu Harç Bedeli

  Konut alımında ilk yapılacak işlemlerden biride tapu devir teslimidir. İşte bu aşama da tapu dairesi tarafından tapu harç bedeli tahsil edilmektedir. Geçtiğimiz yıl tapu harç bedelinde toplamda yüzde 1’lik bir indirim yapılmıştı ancak bu indirim uygulaması 31 Aralık 2019 tarihinde sona erdi.

  2020 tapu harç bedeli, konut bedeli üzerinden hesaplanır ve alıcı ile satıcının yüzde 2’er oranda olmak üzere toplam yüzde 4 olarak hesaplanacak.

  Örneğin; satın alacağınız evin bedeli 100 Bin TL ise 2 bin TL satıcı ve 2 bin TL alıcı olmak üzere toplamda 4 Bin TL tapu harç bedeli tahakkuk edecektir.

  Ev alırken ödenecek vergiler ve masraflar 2020

  Tapu devri Tuzla ‘da teslim işlemi sırasında ödenmesi istenen bir diğer masraf ise tapu döner sermaye bedeli olmaktadır. Bu tutar her yıl kurum tarafından açıklanıyor olmakla birlikte ödemesi ilgili tapu dairesine yapılmaktadır. 2020 Yılı için açıklanan tapu döner sermaye bedeli ; 178.50 TL olmaktadır.

  Ev alırken ödenecek vergiler ve Zorunlu Deprem Sigortası DASK

  Tapu devir işleminde DASK yapılmış olması istenmektedir. DASK yapılmamış ise tapu devir işlemi tamamlanmayacağı için mutlaka zorunlu deprem sigortasını yaptırmış olmanız gerekmektedir. DASK yıllık prim bedeli ise binanın yaşına, yapı türüne ve bulunduğu ile göre değişiklik göstermekte olup ortalama 150 TL ile 250 TL arasında tutmaktadır. Dask nedir ?Başlıklı makalemizi blog yazılarımızda okuyabilirsiniz.

  Alım Satım İşleminde Ödenecek Emlak Danışmanı Ücreti

  Konut satışı emlak danışmanı aracılığı ile gerçekleşti ise yapılan konut satışı tutarı üzerinden danışmanlık ücreti tahsil edilmektedir. Gayrimenkul danışmanlık ücreti standarttı yüzde 2 alıcıdan ve yüzde 2 satıcıdan olacak şekildedir. Ancak bu komisyon bedeli karşılıklı anlaşma ile farklı oran ya da tutarlarda uygulanabilmektedir.

  Ev satış ve alış işlemlerin Tapu harç bedeli, Tapu döner sermaye bedeli, DASK primi ve Tuzla Emlak danışmanı ücreti tapu devir teslimi sırasında ödenmesi gerekli olan vergi, harç ve masraflardır. Bunların dışında da konut kredisi kullanılması halinde kredi masrafları, konut tadilat masrafları, elektrik, su ya da doğal gaz gibi abonelik ücretleri gibi ek masraflar muhakkak olacaktır.

  Concept Gayrimenkul  Danışmanlık Hizmetleri.

  +90530 238 22 66

  Melek UZUN

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2019 | Tüm hakları saklıdır.