• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  işyeri kira kontratı nasıl yapılır Tuzla

  işyeri kira kontratı nasıl yapılır Tuzla

  işyeri kira kontratı nasıl yapılır Tuzla

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  işyeri kira kontratı nasıl yapılır Tuzla

  işyeri kira kontratı nasıl yapılır Tuzla bölgesinde her geçen gün gelişen gayrimenkul ve inşaat sektörü ile birlikte ev ve işyeri kiralama opsiyonlarının da yaygınlık kazandığı söylenebilmektedir.

  Bu nedenle özellikle bir işyeri sahibi olan ve işyerini kiralamayı düşünen kişilerin internet ortamında işyeri kira sözleşmesi nasıl yapılır diyerek arama yaptıkları bilinmektedir.

  Buna göre Türk Borçlar Kanunu ile düzenlenen Kira Hukuku kapsamında kira kontratı nedir ve dükkan kira kontratı nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak aşağıdaki bilgilerin verilebileceği dile getirilebilir.

  işyeri kira kontratı nasıl yapılır Tuzla Kira Kontratı Nedir?

  Kira kontratı nedir ve kira kontratı nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak bu kontrat türünün Türk Borçlar Kanunu’nun 299. maddesi ile düzenlendiği söylenebilmektedir. Buna göre işyeri kira kontratının kanun bazında ‘’Kiraya verenin bir şeyinin kullanılmasıyla birlikte kiracının kira bedelini ödeme sorumluluğunu üstlendiği sözleşme’’ olarak tanımlanabileceği dile getirilebilir.

  Kira kontratları sadece eşya ya da gayrimenkul üzerinden yapılması zorunlu olan sözleşmeler değildir. Buna göre herhangi bir taşınmaz ya da taşınır üzerinden de rahatlıkla kira kontratı hazırlanabilmektedir.

  Uygulamaya geçildiğinde ise söz konusu kira kontratları çoğu zaman taşınmazlar üzerinden yapılmaktadır. Üstüne kontrat imzalanan taşınmazlar içerisinde ilk sırada da elbette ki işyerleri ve evler bulunmaktadır. Peki, işyerleri için kira sözleşmeleri nasıl hazırlanır? Sorunsuz şekilde ofis kira kontratı nasıl yapılır? İşte çok merak edilen ve araştırılan bu soruların yanıtları!

  işyeri Kira Kontratı Nasıl Yapılır Tuzlada?

  işyerinin kira kontratı nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak bir işyerinin üstünden kira sözleşmesinin hazırlanabilmesi için kira sözleşmesi yapılacak olan taşınmazın muhakkak bir ticari mesleğin ya da işin icra edildiği bir alan olması gerektiği söylenebilmektedir.

  Tuzla kiralık işyeri kontratlarının geçerli olabilmeleri için bu sözleşmelerin muhakkak noter huzurunda yapılması gerekmemektedir fakat sözleşmeyi imzalayacak olan tarafların kendi içlerinde sözleşme maddelerini yazılı şekilde düzenlemeleri ileride bir sorun yaşanmaması adına gereklidir.

  işyeri kira SÖZLEŞMESİ Örneği 2020-2021

  Bu tür bir işyeri kira kontratına resmi dilde adi yazılı sözleşme adı verilmektedir. Ancak yine de her türlü hususun sağlama alınabilmesi adına depo kira kontratı nasıl yapılır diye merak edenlere bu tür kontratları mutlaka bir noter huzurunda hazırlamaları ve imzalamaları tavsiye edilmektedir.

  İşyeri kira kontratı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kiraya veren mülk sahibinin kiralanan üstünde ne tarz bir mülkiyet hakkının bulunduğunun kontrollerinin gerçekleştirilmesidir. Yani, söz konusu mülkiyeti kiralayacak olan kişi bahsi geçen işyerinde tek başına mülkiyet hakkına sahip olmayabilmekte ve paylı veya elbirliği mülkiyeti durumu baş gösterebilmektedir.

  işyeri kira kontratı Word Tuzla

  Bu tür durumlarda diğer maliklerin de muhakkak yazılı olarak düzenlenmiş işyeri kontratında birer imza bulundurmaları mecburidir. İmzalanan işyeri kira kontratı resmi olarak geçersiz sayılmakta ve irade beyanı da tam olarak kurulmadığından yokluk durumu vuku bulmaktadır.

  Tuzla kiralık dükkan kontratı nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak tüm bu verilen bilgilerin dışında kiralanacak olan yerle alakalı bütün ayrıntıların yer aldığı da yeterince kontrol edilmelidir.

  ingilizce kira sözleşmesi örneği

  Kira bedelinin TL ya da dolarla ödenmesi, tutarı, zam oranı, süresi, taksitlendirme aşamaları, kira bedelinin hangi banka üzerinden yatırılacağı belirtilmeli.  Kiralamayı yapan vekilin ödeme almaya yetkisinin bulunup bulunmadığı gibi önemli detaylar da yine işyeri kira kontratı hazırlanırken üzerinde belirtilmesi. Gereken diğer hususlar arasında gelmektedir.

  Döviz ile kira kontratı nasıl yapılır diyenlere son olarak sözleşmenin hazırlık aşamalarında giriş kısmından başlanmalı. Sırasıyla sözleşme tarafları, kira süresi, kira parası, depozito ve iadesi, kullanım şekli, giderler ve vergiler, sözleşmenin feshi, avm yönetimi belirtmeli. Kiralanan yerin iadesi, yürürlük ve benzeri maddelerin de eksiksiz şekilde yazılmasının önemli olduğu söylenebilmektedir.

  Randevu ve Talepleriniz için arayabilirsiniz….

  CONCEPT GAYRİMENKUL.

  Melek UZUN

  +90530 238 22 66

  +90216 494 09 00

  Tuzla /İSTANBUL/TÜRKİYE

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2023 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ