• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  işyeri kira stopaj oranı Tuzla

  işyeri kira stopaj oranı nedir Tuzla

  işyeri kira stopaj oranı Tuzla

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  işyeri kira stopaj oranı Tuzla

  işyeri kira stopaj oranı Tuzla , diğer stopaj kalemlerinden farklı olarak kiralayan tarafından değil de kiracı tarafından ödenir. Stopaj kelime anlamı karşılığı olarak kaynağının en başında alınan peşin vergidir. Katma değer vergisi gibi en başta ödeniyor.

  Kiracı bu ödemeyi ister aylık ister 3 aylık dönemler halinde öder. Periyodik olarak muhtasar beyanname düzenleyip tabii olduğu vergi dairesine ödemekle yükümlüdür. Ödemediği takdirde bu verginin yükümlülüğü sadece kiracının kendisine aittir.

  işyeri kira stopaj oranı 2020 Tuzla

  Dükkânın mal sahibine stopaj vergi kalemi için herhangi bir yükümlülük yüklenmemiştir. Kiracı stopaj vergisi ödemediği takdirde mal sahibinden tahsil edilmesi gibi bir uygulama söz konusu değildir.

  Dükkânın mal sahibi yıl sonunda zaten kira gelir vergisi beyannamesi doldurarak devlete kira geliri için vergi ödemektedir. Yani devlet hem kiracıdan hem kiralayan mal sahibinden aynı dükkân için vergi almaktadır. Aynı gelir için her iki taraf da devlete vergi ödemekle yükümlüdür.

  Kira Stopajı hesaplama

  İş ve ticaret alanındaki her türlü gelirin stopajı ödenmektedir. Gelir vergisi stopajı, kira stopajı , personel ücretleri stopajı, serbest meslek ödemeleri stopajı, gider pusulaları stopajı ve kar payları stopajları gibi her kalemin ayrı stopaj vergisi vardır. Bu gelir daha hakkedenin eline geçmeden vergi kesintisi yapılır.

  Ancak her ödeme için alınacak stopaj miktarı oranı farklıdır. Emlak alanında bilinmesi gereken kira stopajı oranı yüzde yirmidir. Ancak brüt kira tutarı üzerinden hesaplanmaktadır.

  Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?

  Salih Bey, Günay Hanım ’ın şahsından dükkanını yıllık 60.000 TL’ye kiralamıştır. Dükkânın kirasının brüt bedeli hesaplanır. Brüt kira bedeli üzerinden yüzde yirmilik kısım bulunur. Bu kısım yıllık stopaj vergisi bedelidir. Yıllık kira stopajı, ödemenin yapıldığı ayı takip eden ay içinde ödenir. Tuzla kiralık dükkanlar ‘ın ilanlarını incelemek için bizleri arayabilirsiniz.

  Hesaplama yapacak olursak:

  Yıllık kira bedeli= 60.000 TL

  Stopaj vergisi oranı= %20

  Brüt Kira Bedeli= kira bedeli/ (1-0.2) = 60.000 / 0.8=75000 TL

  Stopaj vergisi miktarı= 75.000/0.2=15000 TL

  Eğer ödeme yıllık olarak değil de aylık olarak ödenecekse aylık olarak stopaj ödenir. 3 aylık olarak ödenmesi için iş yerinde istihdam edilen kişi sayısı 10 ve daha fazla olmalıdır. Tuzla acil satılık işyeri ilanlarımız için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  Kira stopaj muafiyeti

  Eğer ödeme Günay Hanım’ın şahsına ait bir mülk ise Salih Bey, kira stopaj vergisi öder. Şahsına ait bir mülk değil de şirkete ait bir mülk ise kiracı Salih Bey stopaj vergisi ödemez. Bir de kiralanan mülk ticari amaçla kiralanırsa stopaj vergisi ödenir. Meskenlerde, konut kiralarında stopaj vergisi ödenmez.

  0216 494 0 900 /0530 238 22 66

  Melek UZUN.

  Concept Gayrimenkul Tuzla

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2019 | Tüm hakları saklıdır.