• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Kâgir ev

  Kâgir ev ne demek

  Kâgir ev

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Kâgir ev ne demek

  Kâgir ev ne demek? Sorusunun cevabını vermek için kargir kelimesinin anlamının bilinmesi yeterli olacaktır.

  Kargir sözcüğünün kökeni Farsçadır. Taş, tuğla anlamına gelir. Herhangi bir temele dayanmadan kolon kiriş olmadan yapılan yapılar kargir olarak adlandırılır. Kâgir daire sadece taş ve tuğladan yapılır. Demir kullanılmaz. Kâgir yapılarda çatı duvarlar dayanak alınarak yerleştirilir. Kâgir yapılar tapu kadastro dilinde “kagir yapı” şeklinde ifade edilir.

  Kargir Ev Ruhsatı

  Eski zamanlarda betonarme daire yapımı olmadığından eski yapılar genelde kâgir şeklinde inşa edilmiştir. Daha sonra gelişen inşaat teknolojileri ve teknikleriyle betonarme evler inşa edilmeye başlanmıştır.

  Betonarme evler daha çok demir ve betondan inşa edilir. Elbette tuğla da kullanılmaktadır. Bu inşaat tekniğiyle daha yüksek yapılar inşa edilebilme imkânı doğmuştur. Tuzla satılık Arsaların hacimlerinin daralması ve daha fazla konut talebi olması nedeniyle betonarme inşaat teknolojisi oldukça fazla rağbet görmektedir.

  Kagir mi kargir mi

  Kâgir konut çeşitleri kendi arasında yarı kâgir ve tam kâgir olarak ikiye ayrılır. Burada ayırıcı olan tavanın yapılış şeklidir. Tavan betondan veya ahşap ve benzer maddelerden yapılabilir. Bu benzer maddeler eternit, vinil, kiremit olabilmektedir.

  Yarı Kâgir

  Yarı kâgir evde kolon yoktur ve tavan ahşap veya beton olmayan başka bir malzemeden yapılır. Bu yapılar daha çok beton ve çimento kullanımının yaygınlaşmasından sonra yapılan yapılardır. Günümüzde bu sistem daha çok bağ evleri ve tek katlı evlerde kullanılmaktadır.

  Tam kâgir

  Tam kâgir evde de kolon yoktur ve tavan beton dökülerek kapatılır. İstenirse bu betonun üzerine çatı yapılır. Bu tip evler daha çok dağ kulübeleri ve bungalov evlerin yapımı için günümüzde kullanılır. Ama geçmişte bu tip bina yapım şekli oldukça yaygın olarak kullanılmıştır.

  Kâgir Eve DASK Yapılır mı?

  İster kâgir olsun ister betonarme olsun tüm yapıların DASK yaptırması zorunludur. DASK ücreti için devletin belirlediği katsayılar vardır. Dask Nedir ?

  Depremden önce yapılmış ve deprem riski yüksek olan bölgelerde yapılan DASK daha yüksek fiyattan yapılırken deprem riski daha düşük ve deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılar için daha düşük fiyattan yapılabilmektedir.

  Yapının kâgir olup olmaması da fiyata etki etmektedir. Kâgir yapılar daha yüksek bir bedele sigorta yapılabilmektedir. 

  Tuzla Satılık Dairelerimiz için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Concept Gayrimenkul +90 216 494 0 900

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2023 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ