• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur

  Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur

  Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur

  Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur ,Yıllarca kirada oturan ve artık kira vermekten yorulup kendi evine sahip olmak isteyen pek çok kişi faize bulaşmadan katılım bankaları aracılığı ile konut kredisi almakta ve hayallerindeki evleri araştırmaya başlamaktadır. Gönüllerine göre bir ev bulduklarında ise evin tapusunu görmek istedikleri zaman çoğunlukla kat irtifakı yazısı ile karşılaşmaktadır.

  İşte böyle zamanlarda kat irtifakının ne olduğunu tam olarak bilmeyen kişilere kat irtifakının ne anlama geldiğiyle alakalı bilgiler verilebilir. Bununla birlikte kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur sorusu da yanıtlanabilir.

  Kat İrtifakı Nedir?

  Kat irtifakı nedir sorusuna yanıt olarak bu tapu türünün bir arsanın üstünde henüz inşaat sürerken hak sahiplerinin paylarını belirlemek amacı ile çıkartılan bir tapu çeşidi olduğu söylenebilir.

  Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur? Kat Mülkiyeti Nedir?

  Bir işyeri ya da bir dairenin ne şekilde alındığını belirleyen kanuni tanımlamaya kat mülkiyeti adı verilmektedir. Kat mülkiyeti olan bir tapuya sahip bir gayrimenkulün yasal şekilde bir iskan sorunu olmadığı ve inşaatının da kanunlar dahilinde tamamlandığı anlaşılabilmektedir.

  Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş Nasıl Olur?

  Kat irtifakı nedir ve kat mülkiyeti nedir sorularına verilen yanıtlardan sonra pek çok kişinin merak ettiği kat irtifakından kat mülkiyetine sorusu da yanıtlanabilir.

  Buna göre üstünde kat irtifakı kurulan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan yapılarda, kat irtifakına sahip olan ortak maliklerden herhangi bir tanesinin başvurusu ya da yapı kullanma izin belgesinin bu alanda yetkili idare tarafından tapu idaresine gönderilmesiyle kat mülkiyetine resen geçildiği söylenebilmektedir. Bu süreçte zorunlu deprem sigortası poliçesi de dahil olmak üzere herhangi bir belgenin şart koşulmadığı da dile getirilebilmektedir.

  Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Tapusu Farkı Nedir?

  Kat irtifakından kat mülkiyeti nasıl olur sorusunu yanıtlamaya devam ederken kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapusunun arasındaki farklılıklardan da söz edilebilir. Karmaşık terimler olmaları sebebi ile çoğu zaman birbirleri ile karıştırılan kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapusu terimleri aslında birbirinden çok ayrı iki kavram olarak nitelendirilebilmektedir.

  Buna göre kat irtifakı tapusunun inşaat başlangıcı ile iskan alınana kadar olan süreçte kullanılması gereken bir tapu olduğu söylenebilir. İskanın alınması ile birlikte kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin ise yapılması gereken yasal bir zorunluluk olduğu dile getirilebilmektedir. Kat mülkiyeti ve kat irtifakı arasındaki fark bir yerde o tapunun risk oranı olarak da tanımlanabilmektedir. Bu bağlamda kat irtifakı tapusu olan mülk hukuki anlamda çok daha yüksek bir riske sahiptir.

  Kat mülkiyeti tapusu Nasıl alınır

  Kat mülkiyeti tapusu ise yasal açıdan çok daha güvenilir bir belge olarak nitelendirilebilmektedir. Buna bir örnek olarak kat irtifakı tapusuna sahip olan bir konuta uzman bir gayrimenkul yetkilisi tarafından yapılan risk analizlerinde herhangi bir sorun çıkmaması halinde gönül rahatlığı ile yatırım yapılabilmektedir.

  Kat mülkiyeti tapusuna sahip olan konutlarda ise araştırılması zorunlu olan risk noktaları çok daha az olmaktadır. Zira kat mülkiyeti tapusu, söz konusu binanın tamamen kurallarına uygun şekilde inşa edildiğinin kanıtlı belgesi anlamına gelmektedir.

  Kat İrtifakı Nasıl Kurulur?

  Kat irtifakından kat mülkiyeti tapusu nasıl alıır ;sorusundan sonra pek çok kişinin merak ettiği bir diğer konu olan kat irtifakı nasıl kurulur sorusuna da yanıt verilebilir. Bu bağlamda kat irtifakı Tuzla ‘da kurabilmek için Tapu Sicil Müdürlüğü’nün düzenleyeceği resmi bir senede ihtiyaç duyulacağı söylenebilir.

  Kat irtifakı, tapu kütüğüne söz konusu belge üzerinden tescil edilmektedir. Kat irtifakı ayrıca bir arsanın sahibi olan kişiler adına, bahsi geçen arsadaki paylarının oranına göre kurulmaktadır. Gelecekte arsa payı devir edilmek istendiğinde de arsaya bağlı kat irtifakı da devir edilmektedir.

  Tuzla Alaçatı Evleri

  Tuzlada yeni konut projeleri İçin; Web  sitemizi  http://tuzlaemlakci.com/ ziyaret edebilir yada 0216 494 0 900 den arayabilirsiniz.

  Concept Gayrimenkul ve Danışmanlık

  Melek UZUN

  0530 238 22 66

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ