• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Kat irtifakı Tuzla

  Kat irtifakı nedir Tuzla

  Kat irtifakı Tuzla

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Kat irtifakı Nedir Tuzla

  Kat irtifakı Tuzla en kısa anlamıyla arsa payı olarak düşünülebilir. Kat irtifakı ;henüz tamam olmamış bir yapının üzerinde kişinin hak sahibi olduğu pay miktarıdır. Kat irtifakı tapu dairesinde kurulur. Burada bütünün kaça bölüneceği, her bir hak sahibine verilecek pay miktarı belirlenir. Kat irtifakı devredildiğinde arsa payı da devredilmiş olur. Yani arsa payı ve kat irtifakı birbirinden ayrılamaz.

  Kat irtifakı Tuzlada kurulduğu zaman bina tamamlanana kadar bozulamaz. Ancak verilen sürede bitirilmeyen binalar için malikler farklı prosedürleri izleyerek müteahhide verdikleri parayı geri tahsil etmek isteminde bulunabilir. Bunun karşılığında irtifak hakkından vazgeçme yolu açılabilmektedir.

  Kat irtifakı Neden Kurulur Tuzla ‘da

  Kat irtifakı neden kurulur Tuzlada? Bunun kurulması en çok kimin işine yarar? Kat irtifakı kurulduğunda tamamlanmamış bir inşaat ve yerleşim projelerinden satış yapılabilmektedir. Bu mülkiyet hakkı ile o projeden hak sahibi olunmaktadır.

  Bu nedenle inşaat projesine başlayan müteahhit daire satabilmek için kat irtifakı kurulmasını ister. Ama kat irtifakı tapu belgesi düzenlenmesi için maliklerin hepsinin de istekte bulunması zorunluluğu vardır. Böylece tümü için istek belgesi veya senet düzenlenmesi yapılır. Bir de yapının bölümlerinin birbirinden bağımsız olması gereklidir.  Ayrıca binanın henüz bitmemiş olması gereklidir. Ada parsel sorgulama Tuzla da adlı makalemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

  Kat irtifakı Ne demek

  Kat irtifakının kat mülkiyetine dönüştürülebilmesi için binanın bitmiş ve iskanının alınmış olması şartı yerine getirilmelidir. Diğer bir deyişle kat mülkiyeti tapusu olması daha az risk taşır. Ancak kat irtifakı varsa ve gayrimenkul danışmanı yaptığı risk değerlendirmesinde olumlu rapor verdiyse çekinmeden alınabilir. Tapu devir işlemleri Tuzla da nasıl yapılır adlı makalemizde konu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Tuzla ‘da Kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki fark nedir?

  Günümüzde özellikle şehirlerde apartman hayatı ve site hayatı daha yaygın olarak yaşanmaktadır. Bu durum apartman tarzı yapıların daha fazlalaşmasına neden olmuştur. Çükü daha az yer kaplayarak daha fazla mesken yapmak ancak böyle mümkün olmaktadır.

  Bu durumda müteahhitler arsalar üzerine yapı kurmaya başladıktan hemen sonra kat irtifakı kurup bir an önce daireleri satmaya başlar. Daireleri kat irtifakı ile sattıktan sonra bina tamamlanınca iskanı alınır. İskanı alındıktan sonra kat mülkiyeti tapusu alınabilir. Sıfır iskanlı Tuzla satılık daire ilanlarımızı incelemek için web sitemizi ziyeret edebilirsiniz.

   Kat irtifakı daireye kredi çıkar mı?

  Aslında bina tamamlandıktan sonra kat mülkiyeti almak yasal zorunluluktur. Ama maalesef geçen yıla kadar müteahhitler binanın iskanını almak için hiç acele etmediler. Bu nedenle insanların çoğunda hala kat irtifakı tapusu vardır. Kat irtifakına sahip bir yapıdan mülk alırken bu handikaba da dikkat etmek lazım.

  Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur

  Tuzlada yeni konut projeleri İçin; Web  sitemizi  ziyaret edebilir yada 0216 494 0 900 den arayabilirsiniz.

  Concept Gayrimenkul ve Danışmanlık

  Melek UZUN

  0530 238 22 66

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2023 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ