• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

   Tapu devirlerinde ekspertiz raporu

  Tapu devirlerinde ekspertiz raporu

   Tapu devirlerinde ekspertiz raporu

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Tapu devirlerinde ekspertiz raporu

  Tapu devirlerinde ekspertiz raporu; Halk arasında genellikle gayrimenkul değerleme raporu olarak da bilinen ekspertiz raporu, son çıkan yasalar itibari ile artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle yabancılara ev satmayı planlayan kişilerin ve konut kredisi çekmek amacı ile farklı bankalara başvurmak isteyenlerin ekspertiz raporu almaları büyük önem arz etmektedir.

  Bankaların kredi verebilmek için de ekspertiz raporuna ihtiyaç duydukları ve bu nedenle bağımsız bir ekspertiz uzmanı ile kredi için başvuran kişiler adına bu raporu hazırladıkları da bu bağlamda dile getirilebilir. Peki, tapu devirlerinde ekspertiz raporu neden alınır? Ekspertiz raporunun tam olarak önemi nedir? İşte tapu devirlerinde ekspertiz raporuyla ilgili merak edilen her şey!

  Tapu Devirlerinde Ekspertiz Raporu Nedir?

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Gayrimenkul Değerleme Sistemi uygulamasına göre artık ev satmak isteyen tüm ev sahiplerinin Tapu devirlerinde bilir kişi raporu adlı belgeye sahip olması gerekmektedir. Konut satın alacak olan, bir konutu satacak olan ve konut satın alma işlemleri için kredi verecek olan bütün tarafların haklarını tam olarak korumak amacıyla düzenlenen tapu devri Tuzla ekspertiz raporu bu bağlamda son derece faydalı bir uygulama olarak da tanımlanabilir.

  Tapuda ekspertiz raporu zorunluluğu

  Tapu devirlerinde gayrimenkul değerleme raporu uygulamasına göre satılacak olan konutun gerçek bedeli tamamen tarafsız olan uzmanlar tarafından değerlendirilmekte ve alım ile satım işlemleri de uzmanlar tarafından hazırlanan raporlardaki bedele uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında tapu satışı ekspertiz raporu alınmasının konut sahibi, konutu satın almayı planlayan kişi veya banka gibi resmi kurumlar açısından önemini merak edenlere de aşağıdaki bilgiler verilebilir:

  • Tapu devri ekspertiz raporu, bir konutu satın almayı planlayan kişinin söz konusu konutun değeri, konut üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığı, iskan durumu ve tapusu ile alakalı doğru şekilde bilgilendirilmesini sağlamaktadır.
  • Günümüzde bankalar ekspertiz uzmanları tarafından belirlenen ekspertiz değerlerinin yüzde 80’i oranında konut kredisini talep eden müşterilerine vermektedir. Bundan dolayı bir bankanın müşterisine kredi onayı verebilmesi için ilk olarak gayrimenkul değerleme raporu yani ekspertiz raporunun hazırlanması ve onaylanması gerekmektedir.
  • Tapu devri ekspertiz raporu sayesinde devir edilecek olan konutun gerçek bedelinden tapu devir işlemleri yapılabilmektedir. Bu durum emlak vergisi ve tapu harcı türevi ödemelerin de gerçek bedeller üzerinden yapılmasına olanak vermektedir.

  Tapu Devirlerinde Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanır?

  Ekspertiz raporları, banka başvurularında kullanılmak üzere ya da kişilerin talepleri üzerine tamamen bağımsız olan kuruluş ve kişilerce düzenlenmektedir. Herhangi bir taşınmazın ekspertizinin yapılabilmesi için başvurulan tarihte sahip olduğu değer göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Gayrimenkul Tapu ekspertiz raporu Tuzla‘da iletişim bilgileri.

  Bir kez çıkarılan tapu devri ekspertiz raporu hazırlandığı tarihten itibaren 3 ay süre ile geçerli olmaktadır. Fakat 3 ay içerisinde geçen zamana göre ekspertiz raporu hazırlanan konutun değerinin değişmesi de göz önüne alındığında konutun tekrar satışa çıkarılmak istenmesi halinde yeni bir gayrimenkul değerleme raporunun alınması şart koşulmaktadır.

  Tapu devirlerinde ekspertiz raporu hazırlanırken konutun yer aldığı konum, büyüklüğü ve çevresindeki şartlar gibi birbirinden farklı pek çok faktör göz önüne alınmakta ve evin değeri de bu şekilde belirlenmektedir.

  Yabancılara Ev Satışında Tapu Ekspertiz Raporu

  Yabancı birisine konut satmayı düşünen ve bu nedenle yabancılara ev satışında tapu ekspertiz raporu almak gerekli mi diye merak edenlere hem Türkiye’de ev satmak hem de ev satın almak için tapu işlemleri esnasında gayrimenkul ekspertiz raporunun beyan edilmesinin zorunlu olduğu söylenebilir.

  Bununla birlikte gayrimenkul değerleme raporunun ilgili kuruluşlara teslim işlemlerinin dışında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün TAKBİS sistemine de kayıt edilmesi yabancılara ev satışı için yine bir başka zorunluluk olarak bilinmektedir.

  Concept Gayrimenkul ve Danışmanlık

  0530 238 22 66

  Melek UZUN

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ