• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Tapu Devrinde Gerekli Evraklar

  Tapu Devrinde Gerekli Evraklar

  Tapu Devrinde Gerekli Evraklar

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Tapu Devrinde Gerekli Evraklar

  Tapu Devrinde Gerekli Evraklar ; Tapu devri için Tapu Müdürlükleri bazı evraklar talep eder. Bir mülkün alım satım işlemlerinde istenen en güncel evraklar nelerdir?

  Gayrimenkul devrinde hem alıcıdan hem de satıcıdan bir takım evraklar istenir. Bu evrakları hazırlamadan Tapu Müdürlüklerine gitmemek gerekir. Alıcı ile satıcı arasında hangi farklı belgeler talep edilir?

  Tapu Devrinde Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Tapu müdürlüklerinin hem alıcıdan hem de satıcıdan talep ettiği bazı belgeler vardır. Bir gayrı menkulün alım satımında, hem alıcıdan hem de satıcıdan talep edilen ilk belge, vatandaşlık kimlik belgesidir.  Eski adı ile nüfus cüzdanı olan bu belgenin, hem alıcı hem de satıcı tarafından birer adet fotokopisi, evrak dosyasına konulması lazımdır.

  Tapu müdürlüklerinin, hem alıcıdan hem de satıcıdan, öncelikli olarak talep ettikleri bir diğer belge de, vesikalık resimdir. Gayrı mülkü satan kişi bir, alan da iki adet vesikalık fotoğrafı yanında getirmelidir. Vesikalıkta aranan şartlar, altı çarpı dört ebadında olmalıdır. Fotoğrafın çekim süresi de son altı ay içinde gerçekleştirilmiş olması istenmektedir.

  Tuzla Tapu Müdürlüğü e-randevu işlemi

  Tuzla Satılık Daire ‘yi satacak şahıs, mülkün bağlı bulunduğu belediyeye giderek, herhangi bir vergi borcu bulunmamaktadır, yazılı belgeyi de almakla mükelleftir.

  Ayrıca satıcı tarafın, hem gayrı menkulün tapusunun aslını hem de bir adet fotokopisini de beraberinde getirmesi gerekmektedir. Gayrimenkulü satan tarafın, alıcı ile anlaşmalı olarak tedarik etmeleri gereken bir diğer belge de, DASK sigortasıdır. Konut yahut ta iş yerinin satışı için zorunlu olan bu belgenin çıkarılması gerekmektedir.

  Tapu Devrinde Gerekli Evraklar arasında Dask Policesi

  DASK sigortası çıkarılmadan alım satım işlemi yapılmamaktadır. Alım satım işleminin zahmetinden kurtulmak isteyenler, bir emlakçı ya da işi yürütecek birine vekâlet vererek de işlemleri gerçekleştirebilir. Bunun için de noterden alınan vekâlet name gerekmektedir. Belgeler, işlemin sorunsuz halledilmesi için önceden hazırlanmalıdır.

  Tapu müdürlükleri, gayrı menkule ait emlak beyan değerini gösteren belgeyi de istemektedirler. Alım satım işlemi yapacak kişiler, konut ya da işyeri veyahut ta arsa gibi bir menkulün satışında, ilgili kurumdan alınacak emlak değer belgesini de beraberinde hazır etmekle mükelleftirler. Bireysel satışlar için gerekli belgeler zinciri bu şekildedir.

  Tüzel Kişilerdeki Evrak Değişimi

  Gayrimenkul alım satımında, tüzel kişilerin devrinde bazı farklılıklar bulunmaktadır. Tapu Genel Müdürlüğü nezdinde Tuzla Tapu e-randevu müdürlüklerce verilmesi gereken evraklardaki değişikliklerin bilinmesi, işleyişin selameti için bilinmesi gerekir. Bu evrakların en başında, satıcı tarafın sunacağı, vergi levhasının hem aslı hem de bir adet fotokopisi, evrak dosyasındaki yerini alması elzemdir.

  Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olan bir şirket, Ticaret Sicil görevlilerince tertip edilmiş yetki belgesi bulundurmak zorundadır. Yetki belgesinde, satılması düşünülen taşınmaz ile alakalı, satış akdinin düzenlenmesinde yetkili kişi ya da yetkilendirilmiş kişilerin bilgileri, açık ve net bir şekilde yer alır. Yetki belgesi, şirketin bağlı bulunduğu sanayi ve ticaret odası tarafından verilir.

  Tapu Devrinde Gerekli Evraklar ‘ın Listesi

  Tasdikli olarak alınan bu yetki belgesi, satışın yapılacağı seneyi içermelidir. Belge üstünde, satış ne zaman yapılacak ise o senenin tarihi yer almalıdır.Satışı yapılması düşünülen taşınmazın, alıcı ya da satıcılarından birinin tüzel kişi olması halinde de evraklar değişiklik göstermektedir. Tüzel kişiliğe dair yetkili kişiye ait imza sirküleri belgesi de tapuda ibra edilmesi gerekir. Taşınmazınıza ait E Devlet Tapu Sorgulama Tuzla Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

  Gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden alınan, harca tabi olan rayiç değer belgesi ile taşınmaza dair vergi borcunun olmadığını gösteren evrak da tapuya görülmelidir. Alım satım işlemleri için vekil tayin etmek isteyen şirket, noter tarafından verilen bir vekâletname hazırlatmalıdır. Evraklar hazır olunca da gerekli randevu alımı ile işlemler halledilebilir.

  Tuzlada kiralık daireler ve Tuzlada Satılık daireler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.” Tuzla satılık daire ” Bu yazının tüm hakları Concept Gayrimenkul Danışmanlık ‘a aittir.İzinsiz hiçbir şekilde kullanılamaz , yayınlanamaz.

  Concept Gayrimenkul ve Danışmanlık

  0530 238 22 66

  Melek UZUN

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2019 | Tüm hakları saklıdır.