• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Tapu Harcı hesaplama 2021

  Tapu Harcı Hesaplama 2021

  Tapu Harcı hesaplama 2021

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Tapu Harcı hesaplama 2021

  Tapu Harcı hesaplama 2021; Günümüzde konut satın alırken yatırımcıların aklını kurcalayan en önemli sorular arasında konut alırken tapu masrafları ne kadardır sorusu gelmektedir. Zira doğru şekilde hesap edilmediği takdirde tapu masrafları alıcılar için konut satın alma aşamalarında çeşitli sıkıntılara neden olabilmektedir. Buna göre an itibari ile konut alırken tapu masrafları ne kadardır diye merak eden kişilere en güncel tapu masrafları ile alakalı daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

  Konut Alırken Tapu Masrafları Ne Kadardır?

  Neredeyse her insanın en büyük hayalinin kendine ait bir konut satın almak olduğu bu dönemlerde, bankaların da devlet desteği ile 20 yıla kadar uzanan vadeler ile konut kredileri vermeye başlamaları konut alımını bir hayli arttırmıştır. Buna bağlı olarak da birçok kişi konut alırken tapu masrafları ne kadardır sorusunu sormaktadır. Buna göre ev alma aşamalarında olmazsa olmazlardan birisi olan tapu masraflarını öğrenmek isteyenlere ilk olarak başlıca tapu masraflarından söz edilebilir.

  Tapu Harcı hesaplama nasıl yapılır 2021

  İşyeri, ev ve arsa gibi taşınmazların satış işlemlerinin tamamının tapu dairelerinde yapıldığı bilinmektedir. Bu bağlamda konut alırken tapu masrafı olarak ödenecek olan ilk tutarın taşınmaz bedel üstünden binde 20 oranındaki tapu harcı bedeli olacağı söylenebilir. Tapu harcı bedeli, her yıl Tuzla Tapu randevu almak ve Kadastro Müdürlüğü’nün yetkili birimlerince açıklanan tarifeler dahilinde belirlenmektedir. Tapu harcı bedelini hem konut satan kişi hem de konut satın alan kişi ödemektedir. Konut ya da mülk alışverişi yapacak olan kişilerin karşılıklı olarak anlaştığı durumlarda ise söz konusu harç bedelini çoğu zaman konutu ya da mülkü satın alacak olan kişinin ödediği dile getirilebilmektedir.

  Konut alırken tapu masrafları ne kadardır sorusunu yanıtlamaya devam ederken tapu harçlarının satın alınacak olan konutun değerine ve cinsine göre değişkenlik gösterdiği de söylenebilmektedir. Tapu harcı bedeli dışında ödenmesi gereken bir diğer ücret ise tapu döner sermaye bedeli olarak açıklanabilmektedir. Tapu döner sermaye bedeli 2013 yılından bu zamana dek artan bir masraf olarak dikkat çekmektedir.

  Tuzla Tapu Harcı nereye ödenir

  Tuzla satılık daire alırken tapu masrafları ne kadardır sorusuna yanıt olarak bir de satış işlemini bir aracının üstlenmesi halinde çıkan ekstra masraflardan da söz edilebilir. Buna göre araya herhangi bir komisyoncunun girdiği bu tür durumlarda hem konutu satın alan kişi hem de konutu satan kişi mülk bedelinin yüzde 2 kadarını KDV’si ile beraber arada işlem yapan komisyoncuya ödemekle mükelleftir.

  Konut Alırken Tapu Masrafları Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Konut alırken tapu masrafları ne kadardır sorusuna cevap olarak son sırada konut alırken tapu masraflarıyla alakalı dikkat edilmesi gerekenlerden söz edilebilir. Buna göre emlak alım ve satım aşamalarında süreçleri iyi bilmeliyiz. En son çıkan yönetmelik ile kanunlardan haberdar olmanın büyük önem arz ettiği dile getirilebilmektedir. Örneğin, tapu harcı ödeme aşamalarında satışa çıkarılan mülkün değerini düşük gösterme işlemi, hem gelecekte her iki tarafın da ödeyeceği gelir vergisini aşağı çekmektedir. Hem de devlet tarafından alınacak olan vergiyi azaltabilmektedir. Görüldüğü üzere oldukça karlı bir iş olan mülkün değerini düşük gösterme işlemi yetkili birimler tarafından tespit edilir. Hem alıcı hem de satıcı için geçmişe dönük de olsa ciddi cezalar kesilmesine sebebiyet vermektedir.

  Konut alırken tapu masrafları ne kadardır ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusuna yanıt olarak son sırada mülkün alındıktan sonra 5 sene içerisinde satılması durumundan da söz edilebilir. Bu tarz bir durumda ilgili kanuna göre emlak’ ın değer-artış kazancı vergisinin devlete ek olarak ödenmesi gerekmektedir. Söz konusu bedel konutun 5 sene içerisinde maliyet ve satışı ile elde edilen kar üzerinden hesaplanmaktadır ve miras ya da bağış yolu ile satılan gayrimenkuller için alınmamaktadır.

  CONCEPT GAYRİMENKUL.

  Melek UZUN

  +90530 238 22 66

  +90216 494 09 00

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ