• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  Tapu Miras intikal işlemleri

  Tapu Miras intikal işlemleri tuzla

  Tapu Miras intikal işlemleri

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  Tapu Miras intikal işlemleri

  Tapu miras intikal işlemleri yapılmadan önce tamamlanması gereken pek çok evrak ve işlem vardır. Bunları tamamlamadan tapu dairesine gidilirse maalesef süreç daha da uzayacaktır. Bu intikal evraklarının ilk adımı noter veya çekişmeli olmayan ilgili mahkemelerden alınacak olan intikal belgesidir.

  Bu belgenin alınması için ölüm belgesi ve çıkış özeti raporunun ibrazı ile birlikte nüfus müdürlüğünden alınan nüfustan düşürme belgesinin aslının ibrazı gerekmektedir.

  Tapu veraset intikal işlemleri için gerekli belgeler

  Mirasçılardan sadece bir tanesinin bu belgeyi almak üzere başvurması yeterlidir. Hepsinin noterde hazır bulunması gerekli değildir. Kimler mirasçı durumundadır?

  Mirasçı olmak, kan bağı ile evlilik yoluyla ya da evlatlık olma yoluyla gerçekleşebilir. Bir de eğer vasiyetname varsa burada yazan kimseler de mirasçı olabilirler. Eğer hiçbir mirasçıya ulaşılamazsa ya da yoksa devlet mirasçı konumuna geçer.

  Tapu Miras intikal işlemleri için Gerekli Evraklar Tuzla

  Tapu miras intikal işlemleri için gerekli evraklar biraz uğraştırıcıdır. Geçişi istenen gayrimenkulün tapu belgesi eğer yoksa ada- parsel numarası sözlü beyan esasına dayalı olarak kabul edilmektedir.

  Gayrimenkulün kendi üzerine tescilini isteyen mirasçı ya da vekil olan kişinin kimlik veya pasaport bilgileri ile belgelerin fotokopilerinin aslı ile birlikte ibraz edilmesi gereklidir.

  Mahkemeden alınan ya da noterde yaptırılan mirasçı olduğuna dair tescil belgeleri.Eğer başvuru vekâletle yapılacaksa vekâlet belgesi ile birlikte vekil olanın kimlik belgeleri hazır edilir.

  Tuzla Tapu ‘da resim bulunması arzu ediliyorsa 6cm X 4 cm ebatlarında yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf getirilmelidir.

  Tapu intikal işlemleri ücreti 2020

  Tapu veraset intikal işlemleri maliyeti normalde sıfır TL dir. Tapu harcı vesaire istenmemekle birlikte Döner Sermaye adı altında bağış makbuzu verilerek belli bir ücret alınmaktadır.

  Veraset ve intikal vergisi adı altında bazı vergi kalemleri vardır. Bu verginin verilebilmesi için mirasçıların hepsinin ikametlerinin bulunduğu belediyelere gidip borçları varsa ödemeleri gereklidir.

  Tapu Miras işlemleri nasıl yapılır

  Emlak vergisi Tuzla Belediyesi borcu yoktur kâğıdı ile birlikte belediyeden alınan rayiç bedeli belgesi vergi dairesine verilir. Veraset ve intikal vergisi ödemesi yapıldıktan sonra tapu dairesinde herhangi bir harç ödenmez. Ancak döner sermayeye belli bir ücret ödemek gereklidir.

   

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2019 | Tüm hakları saklıdır.