• TL
 • USD
 • EUR
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  2021’de Konut Fiyatları Düşer Mi Yükselir Mi

  2021de-konut-fiyatlari-duser-mi-yukselir-mi

  2021’de Konut Fiyatları Düşer Mi Yükselir Mi

  • Kategori: Blog
  • Yorum Yok

  2021’de Konut Fiyatları Düşer Mi Yükselir Mi

  2021’de Konut Fiyatları Düşer Mi Yükselir Mi; Barınmak her vatandaşın en önemli ihtiyacıdır. Kentsel dönüşümün yoğun yaşanması artan kira fiyatları ve kiracını birçok konuda mağduriyeti vatandaşın ev alma hayalini biraz daha artıyor. Ülkemizdeki emlak piyasasına baktığımızda ise bir evin fiyatının ortalama 350 bin ile 1milyon 500 binden aşağı olmadığı gözlerden kaçmıyor. Bu fiyatlar ekonomiye göre her gecen biraz daha artış gösteriyor ve vatandaşın ev alım gücünü gitgide düşürüyor.

  Geçen yılların konut piyasasını azda olsa biliyoruz  peki 2021 de  konut fiyatlarında durum nasıl ilerler , 2021 de konut fiyatları düşer mi yükselir mi gibi soruları gündemden düşmüyor. Henüz 2021 yılın ilk çeyreğindeyken bu yıl için konut fiyatları konusunda çeşitli araştırmalar yapılmış ve 2021 de konut fiyatları nasıl olur sorularının gündeme getirmiştir.

  2021 ilk Çeyreğinde Konut Satışı Sayısı ve Durumu

  (TÜİK) Türkiye istatistik kurumu yaptığı araştırmayla birlikte 2021’in ilk çeyreğindeyken yılbaşından bu yana ki Türkiye genelindeki konut satış sayısını kısa bir süre önce açıklamıştır. Türkiye genelinde konut satış sayısı 70 bin 587’yi aşmış durumda. Ocak ayında satılan konut sayısı 2020 aralık ayına göre %33,4   2019 aralık ayına göre ise %37,9 azalmıştır.  Aldığımız bu verilere göre konut satış sayılarındaki düşüş neticesinden 2021 yılında konut satışı düşer mi yoksa yükselir mi sorularını düşürüyor.

  2021 Konut Fiyatları Nasıl Değişir

  Geçtiğimiz günlerde yönetim kurulu başkanı, 2021 konut fiyatlarıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Gayrimenkul sektörü 2020 yılının  ilk üç ayında durgun geçtiğini dilen getiren başkan, ülkemizde ve dünyada salgın haline gelen korana virüsün gayrimenkul sektörünü de olumsuz etkilediğini belirtti. Ancak devletin duruma hemen müdahale ettiği ve Haziran da yapılan %64’lük faiz oranları ile sektöre can suyu verdiğini ve bu durum neticesinde ilk üç ay içerisinde de 600 bine yakın konut satışlarını gerçekleştiğini dile getirmiştir.

  2020’nin Kasım ayından itibaren ülke genelinde yaklaşık bir milyon 393 bin konut satışını gerçekleştiği ifade ediliyor. Koronavirüse rağmen gayrimenkul sektörün gecen yılda parlak dönemini yaşadığı görülüyor. 2021 yılında da korana virüsün halan devam etmesi ve inşaat masraflarını artması ve piyasadaki durgunluklar göze alındığından konut fiyatlarını da bir miktar artacağı da tahmin ediliyor.

  Bu Dönemde Ev Alınır Mı

  Korona virüs salgının olumsuz etkisi ile piyasalardaki durgunluk göze alındığında vatandaşlar bu dönemde ev alınır mı sorularını dilinde düşürüyor. Her ne kadar zor günler geçirsek de bu dönemi iyi değerlendirmek gerekiyor ve 2021 yılını ikinci çeyreğinden sonra ev fiyatlarını %40 yükseleceği konusunda tahminler yürütülüyor. Kısa bir süre önce altın ve dolardaki hızlı düşüşlerin vatandaşı aldatmaması gerektiği ve altın ve odların bir süre sonra tekrar yükseleceğini düşünen Tuzla Concept Gayrimenkul danışmanlık yönetim kurulu başkanı ev almak isteyenlerin elini çabuk tutmaları gerektiğini dile getirdi.

  2.El Konut mu Sıfır Konut Mu Alınmalı

  Ev fiyatlarını hızla artması sonucu vatandaş için 2. El konut mu yoksa sıfır konut mu almak daha mantıklı olur. Bu durum tamamen ev alacak kişini bütçesi ile alakalıdır. Piyasada sıfır ayarında evler de satılmaktadır. Ancak ev alacak kişini en fazla 10 yıllık bir daireyi tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır. Çünkü ev yaşı ilerledikçe evin yapısı ve iç dekorasyon malzemeleri de eskiyip tadilata ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda vatandaş için ekstra bir bütçeye neden olacağı için sıfır ya da sıfıra yakın daire almak daha mantıklı olur.

  Paylaş :

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  www.tuzlasatilikdaire.com | © 2024 | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : TUZLA GAZETESİ